Time flies, but memories last forever

Podtitul: Ako ide cas – skok z raneho detstva do dnesnych cias (time flies). Kym vacsinu beznych udalosti pamat selektuje a priebezne vymazava, spomienky na zazitky z ciest nestracaju na intenzite a farebnosti (memories last forever) a nic na tom nemeni fakt, ze mam rada aj cierno-biele fotky (pamatam si totiz vsetko vo farbach). Ako som sa rokmi zmenila ja, zmenili sa (neprekvapujuco) aj moje citatelske preferencie :-).

Mala som 6 rokov a dostala som do uschovy kluce od nasho bytu (velka vec:-)!), ktore som nosila v klucenke pod svetrom, aby mi ich nikto nevzal a dokazala som, ze som uz dost velka a kluce si postrazim : -). Zo skoly a do skoly som totiz chodila sama a tak sa kluce hodili.

Na krku klucenka :-). Fotili nas v skole pri takom mure, jedneho po druhom :-).

Ked som sa naucila citat, mojimi dvomi najoblubenejsimi knihami sa stali Smely zajko v Afrike a Belka a Ruzenka :-). Zapisala som sa uz vtedy do kniznice (Druzba na Sidl. III v Presove), kam som chodila peso a raz som si navyberala tolko knih, ze som ich neudrzala v taske a tak mi pani knihovnicka zopar odobrala :-). Stale si pamatam trasu do kniznice a aj svoj citatelsky preukaz :-). Ta kniznica uz davno neexistuje a namiesto citatelskeho preukazu som dnes drzitelkou medzinarodneho ockovacieho preukazu:-) (zaznam o konkretnom ockovani je “must be” na vstup do niektorych statov sveta).

Ako cas (mierne :-)) pokrocil, vydala som sa na osobny prieskum do subsaharskej vychodnej Afriky, kde som velmi rychlo (hned) pochopila, ze Afrika je ako kava, ktoru tak zboznujem (horuca, cierna, silna, vonava …) a ktoru si dam zas a znova v duchu notoricky znameho “ked ju milujes, nie je co riesit“. Tak aj bolo a zrazu som sa este suchou a nespalenou nohou* ocitla v Juznej Afrike a v ramci nej najskor v Kapskom meste (Juhoafricka republika).

Ti ludia vzadu su nejaki cudzi, mne neznami turisti.

*Mokre nohy som mala napr. pri povinnej dezinfekcii chodidiel pri prechode statnou hranicou medzi Namibiou a Botswanou alebo aj pri Vic Falls, kde mi pri niektorych kataraktoch nepomohol ani prsiplast a zlialo ma absolutne. Spalene chodidla (3 pluzgiere od spalenin vdaka zeravemu piesku) som si nechcene zabezpecila pri vystupe na najvyssiu dunu v najstarsej pusti sveta Namib, ktora superi s Atacamou v Chile o najsuchsiu pust na svete.

Dilema cestovatelov-cakatelov: juh alebo vychod Afriky? Da sa v tomto vobec poradit? Tazko, lebo oblasti Juznej Afriky su uplne ine nez Vychodna Afrika. Podla mojho nazoru vsak ziadnym vyberom neurobite chybu (nic v tomto smere nie je chyba), jedine ak by ste si splietli predstavy o Afrike s obrazom Europy alebo predstavami o Azii, Amerike, Oceanii, Polarnych oblastiach:-) alebo ak milujete svoj komfort nadovsetko (Afrika nie je uplne easy). Mojimi favoritmi (k dnesnemu dnu) su: Tanzania (Vychodna Afrika) a Namibia (Juzna Afrika). Ak raz uvidim aj ine krajiny, nez ktore som v tychto regionoch doposial videla, rebricek sa moze zmenit. Ako som uz pisala v skorsom prispevku, z Vychodnej Afriky ma laka napriklad Etiopia. Nemenej ma fascinuje Zapadna Afrika a vlastne +/- vsetky casti Afriky : -). No pokial ide o centralnu Afriku, to uz je ten najvyssi level pre extra skusenych cestovatelov, ktori v Afrike boli velakrat – su to tvrde cesty (dzungle, vyssie riziko vacsieho poctu chorob, etapy, ked bude minimum vody a dlhsi cas ziadne jedlo, a uz vobec nie umyvadlo:-), horucava kombinovana s extremne vysokou vlhkostou vzduchu, atd.) – na taku expediciu by ma zatial asi nikto nezobral … a opacne – na taku expediciu by ma zatial asi nikto nenahovoril … no ak by mi ti najviac skuseni povedali, ze to dam, tak oprava z “nenahovoril” na “asi nahovoril” :-).

Literatura dnesnych cias :-).

A ako sa prejavil cas na kniznom vybere? Knizku Smely zajko v Afrike tak nejak prirodzene :- ) nahradila ina literatura, adekvatnejsia veku:-) (aj ked nic proti rozpravkam). Knihu Wildlife of East Africa od Davea Richardsa som si najskor od dvoch ludi nezavisle, po castiach nafotila do fotaku (nevedela som ju splasit). Horsie bolo, ze z fotky inej fotky (nevelka ostrost) sa mi tazko porovnavali moje zabery z ciest a tak som si dlhy cas, aby som identifikovala odfoteny objekt, pomahala zdrojmi z netu. Knihu sa mi uz medzicasom podarilo kupit : -). Je to super publikacia, ak chcete ziskat zakladny prehlad o africkych vegetacnych pasmach, zvieratach, vtakoch, hmyze, stromoch a kvetoch. Nevyhodou je anglictina, lebo anglicke nazvy zvierat vam nic nepovedia a v beznom slovniku nenajdete ich preklad. Obsahuje fotky, strucny popis zivocisnych / rastlinnych druhov a ich biotopy a zmesti sa aj do cross-body tasticky. Je urcena pre laickeho citatela, bezneho turistu a hoci je primarne venovana faune Vychodnej Afriky, perfektne posluzi aj v Juznej Afrike (drviva vacsina zvierat a vtakov zije aj tam, aj tam). Uz co-to z fauny ovladam, no vela nie (ak vsak porovnam casy uplneho bezvedomia spred navstevy Afriky, tak dnes som zoolog :-).

Pripajam fotky s podtitulom “nie je zebra ako zebra”:-).

Jankine foto – Zebra stepna resp. kvaga vychodoafricka – ide o najpocetnejsi druh zebry, zije vo vychodnej a juznej Afrike.
Jankine foto – Zebra Hartmannova alebo vrchovska – MIMORIADNE VZACNA FOTKA – ide o ohrozeny druh zebry, z ktorej sa zachovalo do dnesnych cias IBA MALO KUSOV. Dalsim faktom, preco je miziva sanca, ze ju uvidite, je jej biotop – zije na pahorkoch a suchych vrchoch, kam sa bezny turista nedostane. Vyskytuje sa v juznej Afrike.

A na rozlucku aj fotky s podtitulom “nie je zirafa ako zirafa”:-).

Jankine foto – Zirafa masajska – zije vo vychodnej Afrike.
Jankine foto – Zirafa nubijska Rotschildova – MIMORIADNE VZACNA FOTKA – ide o ohrozeny poddruh zirafy len s niekolkymi sto zijucimi jedincami. Volne v prirode zije len v Keni a Ugande.
Jankine foto – Zirafa juhoafricka – zije v JAR, Botswane, Zambii a Mozambiku.