Podtitul 1: Dawson City – mesto ako z romanov Jacka Londona, dobova architektura, prasne cesty, salony, bary, kabaret a kankan, Downtown hotel, clenstvo v klube “Sour Toe Cocktail Club” a bizarny drink s mumifikovanym ludskym prstom
Podtitul 2: Pravidlo baru v Downtown hoteli: “You can drink it fast, you can drink it slow, but your lips must touch the toe.” Dalsie pravidlo: neprehltni ten prst, lebo zacvakas pokutu.
Legendarna zlata horucka vypukla na Aljaske a v kanadskom Yukone v povodi riek Yukon a Klondike a ich pritokov na konci 19. storocia. Jednym z centier, v ktorom sa sustredoval zivot vtedajsich zlatokopov a drsnych chlapikov, bol Dawson v Yukone. V casoch najvacsej slavy, t.j. koncom 19. storocia, mal zhruba 40 tisic obyvatelov a bol tak najvacsim kanadskym mestom na zapad od Winnipegu. Statut mesta ziskal zaciatkom 20. storocia. Aby si prevazne muzski obyvatelia Dawsonu kratili dlhe vecery na mieste tak velmi vzdialenom od inej civilizacie, vznikli tu postupne mnohe salony, kabarety, kasina a verejne domy. Hoci odvtedy uz ubehlo vyse 120 rokov, v meste akoby zastal cas. Povodne stavby tu dodnes stoja, cesty v downtowne nie su vyasfaltovane, vladne tu prijemna, jemne ospanliva atmosfera a vy budete mat pocit, ze ste sa ocitli na divokom zapade alebo v romanoch Jacka Londona (apropo, jeho domcek a muzeum mu venovane som si tu tiez pozrela). Dawson City je naozaj velmi zaujimave a urcite originalne mesto. Lezi pri sutoku oboch spomenutych riek (Yukon a Klondike) v oblasti na severe Kanady, blizucko hranic s Aljaskou. Dnes zije prevazne z prijmov z cestovneho ruchu. Len niektori rezidenti sa venuju “zlatokopectvu”, no uz davno nie manualnemu ryzovaniu zlata v studenych potokoch, ale modernej strojovej tazbe zlata. Turisticka sezona tu trva velmi kratko – pripada na cas nasho leta. Mesto lezi v subarktickom pasme, preto zimy su tu mimoriadne krute, no v lete tu byva velmi teplo a samozrejme, ako vsade v tychto koncinach, pocasie je premenlive, casto sprchne – ja som tu cez den pobehovala v kratasoch. Dawson City ma dnes len cca 1 300 obyvatelov, no aj tak je druhym najvacsim mestom teritoria Yukon (tym najvacsim a zaroven hlavnym mestom Yukonu je Whitehorse, ktore sa nachadza cca 530 km od Dawson City a ktore som tiez navstivila). Najblizsou civilizaciou s vacsim supermarketom s potravinami je aljasska osada Tok, vzdialena cca 300 km od Dawsonu (aj tu vkrocila moja noha).
Bizarny drink a certifikat o clenstve v elitnom klube „Sour Toe Cocktail Club“ resp. Klube kysleho prsta (nic pre slabsie povahy): stojim na jednej z prasnych ulic v Dawson City a moje kroky smeruju do nepochybne najznamejsieho miestneho baru alebo salonu, ktory sa nachadza v Downtown hoteli – na fotke nizsie.
Vchadzam dverami, ktore sa rozletia a obklopi ma sero, stare stolicky a stoly, klavir, dlhocizny barovy pult a uputavky na “Sourtoe cocktail”. Co je to za drink? Povedala by som, ze je to drink ako stvoreny pre odvaznejsie natury, ktorym takpovediac nevadi (mierne kanibalisticky vyznievajuci) kontakt vlastnych pier s amputovanym ludskym palcom z cudzej nohy (co je samozrejme vzdy lepsie, nez keby bol z vlastnej nohy). Uz som sa stretla s bizarnymi drinkami (ako napr. vodka s krvou alebo zlcou hada – tzv. hadi shot vo Vietname), no toto prekonalo vsetko. V rade na drink stoji uctyhodny pocet ludi – je o to vraj vzdy velky zaujem. Vidim tu prevazne muzov, no najdu sa aj odhodlane zeny. Ako prebieha Sourtoe drinkovanie? Vyberiete si alkohol z tabule (minimalne usmev vyvola nadpis “fancy cocktails”) – na vyber je napriklad miestna whiskey Yukon´ Jack alebo Klondike Vodka a pri nich je zretelne modrou fixkou dopisane “+ TOE”, t.j. plus prst k tomu … nuz, proti gustu … Ked naberiete odvahu a vyberiete si destilat, presuniete sa k stoliku, pri ktorom sedi kapitan alebo kapitanka, ktori vas budu sprevadzat pri inak certifikovanom popijani drinku. Na striebornom podnose troni v soli scernany ludsky palec z nohy aj s nechtom (v case, ked je bar zatvoreny, je prst umiestneny a konzervovany v alkohole). Kapitan alebo kapitanka vam vysvetlia pravidla (you can drink it fast, you can drink it slow, t.j. mozete drink rychlo kopnut do seba alebo ho pit pomaly) a zaroven kontroluju, ci splnite podmienku na obdrzanie certifikatu (but your lips must touch the toe, t.j. vase pery sa musia dotknut palca). Potom teatralne zamavaju amputovanym prstom vo vzduchu, hodia ho do vami zvoleneho drinku a vy to vypijete (samozrejme bez palca). Obcas sa stava, ze palec sa nechce posunut a ostava nalepeny na dne poharika, tak to potom treba zopakovat a poharikom potriasat, aby sa palec pohol a vase pery sa ho dotkli. Hoci to bude zniet neuveritelne a zaroven morbidne, no stalo sa, ze niekto palec aj prehltol. Pokuta za to bola donedavna 500 dolarov. Vacsinou islo o neumyselne prehltnutie, no v roku 2013 sokoval barmanov neznamy muz, ktory si kupil Sourtoe kokteil (whiskey verziu), poharik obratil do seba, palec prehltol, na stol polozil sumu vo vyske pokuty, t.j. 500 dolarov a odisiel. Bar vtedy zvysil pokutu z 500 dolarov na 2500 dolarov (esteze nezaviedli trest v podobe odseknutia a zhabania palca konzumenta). Okrem toho sa stava, ze prst niekto ukradne. Z toho mozno dedukovat, ze “prstov v obehu” uz bolo niekolko. Odkial pochadzaju? Su to prsty od donorov, t.j. bud od zijucich ludi, ktorym bol prst amputovany napriklad pri nehode a darovali ho baru alebo od mrtvych ludi, ktori v zavete odkazali svoj palec baru. V minulosti to boli skor prsty, o ktore prisli donori v dosledku omrzlin (nic ojedinele v tychto drsnych podmienkach s extremne nizkymi teplotami).
Ked ste uspesne dodrinkovali a splnili podmienku, kapitan vam pogratuluje, nadiktujete svoje meno a priezvisko a dostanete certifikat o tom, ze ste sa stali clenom klubu “Sour Toe Cocktail Club”. Samozrejme, nie je to pre kazdeho zaludok (asi nevhodne spojenie, ved palec nesmie putovat do zaludka:-). Nie je to proste pre kazdeho a aj okolostojaci divaci vedia reagovat rozne – nielen nadsenymi ovaciami ale aj cistoslovcami plnymi znechutenia. Dali by ste si? Na zdravie vsetkym odvazlivcom:-).
Historia tradicie Sourtoe kokteilov: Majitel baru v Downtown hoteli – svojrazny a excentricky kapitan Dick Stevenson nasiel v kajute svojej starej lode flasu s alkoholom, v ktorej bol ludsky palec. Rozmyslal, ako s nim nalozi. Bolo to v roku 1973, ked Dick Stevenson palec z flase vybral, hodil ho do pohara so sampanskym a drinku dal nazov Sourtoe Cocktail. Jeho pitie sa stalo miestnou zabavkou. Inkrimovany palec patril niekdajsiemu miestnemu zlatokopovi Louiovi Linkenovi. Pisal sa rok 1920, boli to casy dozvukov zlatej horucky, no sucasne casy prohibicie. Bratia Louie a Otto Linkenovci si zarabali pasovanim alkoholu a pocas jednej z dodavok, kedy v oblasti panovala snehova burka, dostal Louie omrzlinu na palci na nohe. Brat Otto mu palec pohotovo amputoval sekerou, aby sa predislo gangrene. Palec potom na pamiatku uschovali vo flasi s alkoholom, ktoru o vyse patdesiat rokov neskor nasiel a otvoril kapitan Dick Stevenson. Louiov palec vsak skoncil v zaludku jedneho stamgasta – ten chcel urobit rekord, vypil 12 poharikov, opil sa, a pri piti 13. poharika spadol zo stolicky a palec nechtiac prehltol. Ako som pisala vyssie, odvtedy sa naslo zopar dobrovolnikov, ktori darovali svoj palec – v obehu ich tak bolo dovedna asi tucet.
Koho by este zaujimalo, recept na kokteil (v originalnom zneni):
- 1 ounce (minimum) of alcohol (nemusim prekladat)
- 1 dehydrated toe (jeden vysuseny resp. mumifikovany prst na nohe)
- garnish with courage (ozdobene odvahou)
Cena za kokteil sa sklada:
- 5-7 $ za stamperlik alkoholu podla druhu
- 5 $ za prst (tzv. toe tax)
- tips pre kapitana / kapitanku
Natiska sa otazka, ako to bolo s mojou odvahou? Certifikat som neobdrzala – pozor, nie preto, ze by som prst prehltla alebo ho ukradla:-). Vnimavy citatel tusi, ze som si jednoducho Sourtoe kokteil nedala. Napadnut ma to napadlo, no sama pre seba som tento zazitok nepotrebovala. Viem, bolo by zaujimave postnut takyto netradicny certifikat, no nemala som ani chut na tento “fancy” drink a ani realnu tuzbu mat certifikat. V Dawson City som spala dve noci a ani druhu noc som si to nerozmyslela a vlastne doteraz som nedostala chut:-) -> I am really not impressed -> ale nic proti drinku, tie prsty nie su odrezane proti voli nejakych neborakov, takze je to humanne a ked mate radi whiskey alebo vodku, zvladnete mozno aj verziu s prstom:-).
Gold Rush Times som si oslavila po svojom na dvoch dalsich miestach v Dawsone – v bare, kde som si pozrela kankanove predstavenie a este v jednom podniku, kde som mala yukonske pivo. Mesto je dost plne turistov (no nikdy si pod tym pojmom nepredstavujte masy, take nieco tu a ani na Aljaske neexistuje), slnko tu pred polnocou nezapada a tak je atmoska mesta o to viac posobivejsia – idete v noci za svetla / polosvetla okolo vsetkych tych starych domov, obklopi vas duch slavnych zlatokopeckych cias a zastavite sa na drinku tam, kde sa vam paci a pozriete si kankan v jednej z jeho verzii alebo aj vsetky:-).
Tento post bol zamerany na sourtoe kokteil a inu nocnu zabavku, no v meste Dawson City som pobehala a videla pocas nasledujuceho celeho dna kopec dalsieho zaujimaveho vratane muzei, vyhliadok, hrobu jedneho znameho Cecha atd. Ubytovana som bola cca 3-4 km od downtownu (pekna prechadzka popri rieke Yukon). Ked sme opustali Dawson City, isli sme kompou cez rieku Yukon (auto sa nalodilo na kompu) a odtial sme nabehli na epicku dialnicu Top of the World Highway, aby sme sa vratili naspat na Aljasku a pokracovali dalej a dalej az do Narodneho parku Denali = symbol Aljasky a miesto, kde sa nachadza najvyssia hora Severnej Ameriky, hora s najextremnejsim pocasim na svete, hora s tretou najvacsou prominenciou na svete (najvacsou po Mt. Evereste a Aconcague), hora s vacsim vertikalnym stupanim nez pri vystupe na Mt. Everest: hora Denali (Mt. McKinley).