Exotika a chut cestovania na platne

Podtitul 1: Tradicny Bubo bal bol tradicne skvely. Excelentne prednasky a k tomu na platne premietane fotografie z ciest.

Podtitul 2: Kusok Afriky som si z Afriky priniesla aj domov – ako inak na platne.

Podtitul 3: S “tinga tinga” trochu farieb a slnka do januarovych dni.

Aj tento rok som bola na mojom najoblubenejsom plese sezony, na Bubo bale :-). Tolko skvelych prednasok a premietani na jednom mieste, ze dusa cestovatela musela zaplesat a ruky cestovatela zatlieskat. Nechybala ani vystava unikatnych fotografii. Kto este na Bubo bale nebol, vrelo odporucam. Novych vedomosti a zaujimavych informacii “z prvej ruky” o krajinach, zvykoch a mravoch, vyletoch a expediciach nie je nikdy dost (svet je obrovsky). Pripajam link, kde si mozete pozriet zhrnutie nielen tohto rocnika https://bubo.sk/bubo-bal.

Fotila som na Bubo bale 2020 – na stene vystavena fotka je dielom CK Bubo.

A teraz k podtitulu “Kusok Afriky som si z Afriky priniesla aj domov – ako inak na platne.”

V Tanzanii vratane Zanzibaru sa miestni venuju vytvarnemu umeniu “tinga tinga”. Ide o pestrofarebne a nesmierne dekorativne malby na platne, vyobrazujuce africke zvierata, vyjavy z africkeho vidieka a schematicku prirodu. Spomedzi suvenirov sa tu tesia asi najvacsej oblube.

Obrazy zacal malovat a predavat turistom v 60. rokoch 20. storocia dnes uz nebohy Eduardo Saidi Tingatinga. Mimoriadny zaujem o Tingatingove vytvory nastartoval obrovsku vlnu jeho nasledovnikov a imitatorov, ktori maluju “tinga tinga” doslova masovo a predavaju ich za rozumne ceny takmer vsade (aj pod stromami, pod skalami, na plazi, …).

Jankine foto

Obrazom sa neda odolat a ani ja som neodolala :-). Kupila som si jeden priamo na plazi v Nungwi na Zanzibare.

Jankine foto – a tuto je on, mam na mysli obraz :-). Pre predstavu, platno ma 150 x 60 cm. Pripajam odkaz vdaky pre maliara: ASANTE SANA!

Obrazu som dala nazov “Mama Africa”. Domov som si ho niesla ako poklad, stoceny a zabaleny lezal pod sedadlami v lietadle. Totiz, do velkeho kufra sa nezmestil a tak som ho musela vziat na palubu ako prirucnu batozinu. Apropo, mily personal Swiss Airlines mi nerobil vobec ziadne problemy, hoci som pocet kusov povolenej prirucnej batoziny prekrocila o dva (taska jedna, taska druha a stocene platno :-).

O necely mesiac to budu 4 roky, co som sa vratila domov z tejto neskutocne uzasnej cesty po Keni, Tanzanii a Zanzibare. Len teraz nedavno som dala obraz zaramovat a len pred par dnami ho vyzdvihla hotovy, t.j. natiahnuty na ram. Este nevisi, hladam mu najlepsie miesto, no jedno je iste, velmi som sa tesila z platna, velmi sa tesim z platna na rame a budem sa velmi tesit z ramu s platnom na stene :-). Som Africa Lover.