SVK:/ Ahojte :-), predstavujem svoj vobec prvy blog, ktory prinesie najma cestovatelske temy zo vsetkych kutov sveta a tiez aj rozne ine (necestovatelske) temy. Vitajte na palube a pekne citanie vam prajem :-)! EN:/ Hi world :-), this is my the very first travel blog from all around the world and, in a special addition to that, the blog dedicated to mixed (non travelling) topics. Please, welcome on board and enjoy your reading :-)!
A znovu do tricka :-)!
Podtitul 1: Starobyle stavby a nebol to Egypt. Originaly Caravaggia a nebolo to Taliansko. Tyrkysova, priezracna voda a nebol to Karibik.
Podtitul 2: Europsky mediteransky ostrovny statik s rozlohou a poctom obyvatelov ako Bratislava. Suradnice: niekde medzi Siciliou a Libyou.
Podtitul 3: Exoticky, arabsko-taliansko-anglicky mix. Historia, kultura a umenie, pocet kostolov a inych svatostankov (baziliky, katedraly, kaplnky) rovnajuci sa poctu dni v roku, obrovitanske opuncie a palmy, karobove stromy, stavnate ovocie. Oblubene miesto pre (nielen hollywoodske) filmove produkcie (Grof Monte Christo, Pepek Namornik, Hra o trony, Troja, Gladiator, etc.). A aby som nezabudla, rytieri resp. ich odkaz. Uz viete:-)?
Ked je novembrova obloha smutna a pocasie sychrave, co tak odletiet niekam, kde sa da behat v tricku alebo kludne aj len v plavkach? A netreba letiet / plavit sa (co je vam milsie) vobec daleko. Vitajte na Malte :-)!
V novembri som sa znovu podujala zatocit globusom, no zrak mi na tomto statiku nespocinul:-). Najskor preto, ze hoci je globus pomerne velky, ten statik je prilis maly, aby si ho clovek vsimol. Pravda tiez je, ze nejak som tu milu Maltu celozivotne vedome opominala. Spajala som si ju skor s letnymi plazovkami (t.j. aktivita nie velmi pre mna, radsej chodim, objavujem) a s jazykovymi pobytmi. Chyba! Malta ukryva (nie vsak skryva) vela historickych, architektonickych, kulturnych a umeleckych skvostov. Ani tyzden vam nemusi stacit, ak si ju chcete plnohodnotne vychuntat, cize v klude si pozriet aspon TOP miesta a pamiatky a pripadne to nakombinovat s radovankami v mori. Mne odopretie plavania tentokrat nevadilo (v zaujme vidiet co najviac – slovo “vidiet” totiz nadobuda iny rozmer, ak slnko zapada uz podvecer), uzila som si ho aj “do zasoby” v plaveckom bazene v Senegale (dosiahla som dokonca svoj zivotny vytrvalostny rekord, a to bez zadychania a namahy – uprimne ani neviem, ako sa to stalo, lebo uz roky nechodim na Pasienky – kedysi som chodila a davala som dlzky minimalne hodinu bez prestavky).
Maltu som pobehala celkom slusne / intenzivne. Je to krasny, maly statik. Budem si z neho pamatat orientalne posobiace mesta a miesta (aj maltcina znie exoticky), carovne zakutia, kulturne dedicstvo, umenie a tiez aj pekne more.
Ak sa pozriem na Europu ako celok, Skandinaviu vnimam ako idealne miesto na cas produktivneho, pracovneho zivota – napr. take Oslo v Norsku (Skandinavci maju v mnohom premakany system, vedia proste, ako sa maju veci robit a hoci su na severe, posobia na mna vselijako len nie astenicky), no a Maltu by som naopak oznacila za idealne miesto pre reset (napr. na sabatical alebo iny time-out). Videla som vela ludi, ktori tam boli zjavne sami, so sluchatkami v usiach alebo s knihou v ruke, na prechadzkach a tak (takze tip pre tych, ktori si chcu ist vyvetrat hlavu a pripadne solo). Za mna teda Malta ANO (v maltcine IVA).
Hoci som bola na Malte mimo sezonu, turistov tam bolo celkom dost, aj cakacky / rady som zazila (pred niektorymi pamiatkami a na nastupistiach busov). Ale inak tak idealne – nie ludoprazdno, no ani davy ludi (ziadne tlacenice v ulickach, na trajektoch , v kaviarnach, proste tak akurat). Jeden miestny mi povedal, ze pocas sezony su vsade stovky aut, kilometrove rady – neviem si teda predstavit ist tam v lete (whirlpool), a to aj vzhladom na horucavy. Ak v novembri tam bolo teplo, tak v lete to musi byt neznesitelne. Preto vrelo odporucam navstevu Malty na jesen, na jar alebo v zime.
Preprava po ostrove: Na Malte sa mi orientovalo v pohode – miestnou MHD som sa pohodlne dostala, kam som potrebovala (no islo aj pri malej vzdialenosti zvacsa o hodinove presuny, lebo husty trafik) – cena listka 2 eura, ale da sa kupit aj travel karta, s ktorou vam (v pripade pocetnejsich jazd) vyjde cestovanie vyhodnejsie, a aj trajekty spolahlivo premavali.
Strucne zhrnutie: 10 pamiatok UNESCO na tak malej ploche (nestihla som vsak vidiet uplne vsetky). Z videnych miest ma najviac ocarila Mdina (byvale hlavne mesto), ktoru nazyvaju Tiche mesto – rozkosne! No aj dnesne hlavne mesto Valletta je okuzlujuce. Vo Vallette by som dala do pozornosti o.i. Konkatedralu sv. Jana – v jej podzemi su pochovani maltezski rytieri, resp. velmajstri a popri inych obrazoch v nej najdete aj dva originaly od barokoveho rimskeho maliara Caravaggia – Statie Jana Krstitela (obraz je najvacsim platnom, ktore Caravaggio namaloval) a Svaty Hieronym. Za originalny zazitok povazujem navstevu obydlia slachticov (markizov) vo Vallette – ide o dom (palac) Casa Rocca Piccola zo 16. stor., ktory je do dnesnych cias domovom aristokratickej maltskej rodiny de Piro – ta spristupnila cast svojho obydlia verejnosti, a tak si aj neslachtic moze pochodit po podlahe honosneho sidla, pozriet obrazy (tych je neuveritelne mnozstvo) a artefakty z ich ciest a ciest ich predkov po svete. Co sa aktivit tyka, rozhodne nevynechajte plavbu na mori – uvidite mnozstvo skalnych utvarov a jaskyn vratane miesta, kde sa natacal film Grof Monte Christo. Mini ostrovcek Comino je idealny na plavanie a slnenie (tak nejako si predstavujem Karibik), ma 3 obyvatelov. Vacsi ostrov Gozo ma cca 30 tisic obyvatelov a veru je co na nom obdivovat (vid par foto nizsie).
Sezona versus mimosezona: Ako som uz spomenula, v lete by som na Maltu dobrovolne nesla (nie som fanusik tlacenic a horucav). Vyhody mimosezony podla mojho nazoru su: opak vyssie uvedeneho plus o dost nizsie ceny za ubytko (skvele wellness hoteli mate doslova za par korun), v ramci lokalnej dopravy (ci uz busy alebo trajekty) sa nemusite bat, ze by ste sa nezmestili (apropo, moja druha plavba na ostrov Gozo, ked som s lokalcami nastupila na trajekt, ktory prepravoval aj auta, bola plavba snov – prazdne miestocka a deck na slnenie, etc.). Nevyhodou je skory zapad slnka a skorsie zatvaracie casy pamiatok a galerii. Sprchlo dvakrat na par minut, cez den bolo fajn teplo – cca 23-26 stupnov, teplota vody cca 25 stupnov, akurat vecer bolo chladnejsie (pre nas ludi zo severnejsich casti Europy to bolo na mikinu, svetrik, lahsiu bundu, no miestni (nevytrenovani tuhymi zimami) sa babusili pochopitelne viac).
Celkovy dojem: Niekde som citala, ze Malta je vstupnou branou do orientu. Podla mojho nazoru Malta je skutocnym europskym orientom (branou je len geograficky).
Pripajam zopar mojich fotiek, mam ich vsak (ako vzdy a zovsadial) kvantum:
A ide sa do mesta:-)!
Jankine foto – mesto Mdina – v meste su same taketo uzke ulicky, radost sa v nich prechadzat, uz mensia radost orientovat sa :-), doslova bludisko, ale vsetko je krasne, historicke (mesto ja male, a teda, ak sa aj budete motat, urcite vam to neskomplikuje den). Apropo, v tychto ulickach rychlo pochopite, preco Mdinu volaju Tiche mesto (the Silent City of Malta).
Jankine foto – mesto Mdina
Jankine foto – mesto Mdina
Jankine foto – mesto Mdina – jazda kocom je tu medzi turistami velmi oblubena, ja som si to s radostou odchodila sama :-).
Jankine foto – som niekde v poli, zbehla som z kopca, na ktorom je postavena Mdina, a na taketo opuncie som natrafila – vyssie nez clovek, s listami dva- az trikrat vacsimi nez moja ruka a s jedlymi plodmi (neskor som ochutnala aj lokalnu “kaktusovicu” – fajna :-). Dovodom behania po poli a ohrdnutia najblizsej zastavky MHD (bus z Mdiny spat do Zatoky sv. Pavla) bola tuzba vidiet opevnene mesto zdola – vid druhe foto nizsie.
Jankine foto – jedle plody opuncie
Jankine foto – pohlad na opevnene historicke mesto Mdina – do tychto koncin som zbehla tak nejak intuitivne, ze ved vsetky cesty vedu na dalsiu zastavku MHD :-), a tak aj bolo, akurat som zapadla na jednom mieste do bahna a tak spinave tenisky som uz dlho nemala :-). Neslo to bahno dat dole ani s pomocou popadanych konarov:-). Ale ked chces mat iny pohlad ci fotku, ktoru iny turista nema, treba aj do bahna zapadnut, aj sa z neho hrabat a na konci slamastiky sa pomodlit, aby Ta sofer nevyhodi z autobusu:-). Nevyhodil ma, no ja by som sa za tie boty bola vykazala :-).
Jankine foto – mesto Rabat, susedi s Mdinou – na fotke Bazilika sv. Pavla
Jankine foto – mesto Rabat, radost sa tulat
Jankine foto – mesto Rabat, vsetko peknucke
Jankine foto – mesto Rabat – tieto farebne balkoniky na domoch z pieskovca alebo vapenca su vyjav, ktory mi uz dnes ako prvy napadne, ked sa povie Malta – uvidite ich naozaj vsade na Malte, posobia velmi milo a niektore (najma v hlavnom meste Valletta) boli tak stare a v takom stave, ze som ich tipovala na polcas rozpadu. Aj na pamiatku som si kupila mini zavesnu repliku tychto balkonikov v neutralnych farbach – ide o rucnu pracu z materialu pochadzajuceho z miesta, kde stoji slavna Citadela v hl. meste ostrova Gozo – Victoria (udajne bol prave tento material pouzity pri vystavbe samotnej Citadely – to mi je ale srdecne jedno, suvenirik sa mi paci bez ohladu na to, aka je skutocnost 🙂.
Jankine foto – aj v novembri (a zrejme celorocne) je ovocie super zrele, pekne
Jankine foto – ak chcete zazit europsky Karibik, nech sa paci ostrov Comino a jeho Modra laguna (the Blue Lagoon) – na nete sa docitate, ze na ostrove ziju 4 ludia, no mam cerstvejsie info od miestnych z vacsieho susedneho ostrova Gozo: jedna Comincanka sa udajne nedavno odstahovala a teda aktualny pocet obyvatelov je 3 :-). No ale myslim si, ze prist tu pocas sezony nevyhnutne znamena koniec Karibiku, koniec romantiky:-), ibaze ste fanusik stretnuti blizkeho druhu so stovkami turistov a nebude vam prekazat, ak vam vyhlady prespikuju desiatky vyletnych lodi.
Jankine foto – ostrov Comino – ludia uz zhadzuju oblecenie a radostne skacu z lode do vody:-)
Jankine foto – ostrov Comino – ako som sa stverala po balvanoch ostrova, videla som inych stverajucich sa, dalej jasterice, potom mladu babu samu na deke s chipsami a sluchatkami v usiach a potom tento mlady par tiez s chipsami a drinkom v ananase – na ostrove je zopar mini stankov s drinkami a snackmi a opalovacimi kremami, ak by ste si zabudli a planovali sa dlhsie slnit 🙂 (asi tri ci styri stanky som videla na jednom mieste, no a zbytok ostrova bol uz divoky, bez predajcov). Ja som si tu trosku chillovala, no nie dlho, lebo som sa potrebovala dalej dostat na ostrov Gozo, na nom pobehat najma jeho hl. mesto Victoria a potom sa vecer vratit na hlavny ostrov Malta do hotela.
Jankine foto – moja lod sa uz blizi na ostrov Gozo, do mestecka Mgarr – prvy bod programu bolo pobehat hlavne mesto ostrova Victoria so stredovekym hradom a historickymi kostolmi a potom este jedno miesto, ktore malo strategicky vyznam pre Britov pocas 2. sv. vojny, a z ktoreho zaroven vidno krasne utesy (jeden z mnohych “cliffs views” na ostrove). No nevidiet nic dalsie na Goze by bolo asi na facku – ved uznajte, da sa nechat bez povsimnutia chram starsi nez egyptske pyramidy (??!) – k tomu este nizsie. Na ostrov Gozo som sa teda este vratila (o 2 dni neskor~ a pobehala spomenuty chram a mnohe ine dalsie zaujimavosti (najma na zapade ostrova). Apropo, cena spiatocneho listka na trajekt z hl. ostrova Malta (konkretne z pristavu Cirkewwa na severe Malty, do ktoreho som sa dostala busom) na ostrov Gozo stal cca 4,80 eur, no a mozete si ho kupit az na spiatocnej ceste, co je prakticke, ak nestihate aj kupovat listok na trajektovom terminali, aj bezat na uz odchadzajucu lod.
Jankine foto – hlavne mesto ostrova Gozo Victoria a Citadela – pri vystupe do kopca uvidite pozostatky osidleni z doby bronzovej, no podla archeologov pociatky osidlenia siahaju az do doby kamennej
Jankine foto – este stojim na mieste Citadely (apropo, odtial je impozantny vyhlad do okolia)
Jankine foto – ostrov Gozo a rimsky akvadukt
Jankine foto – ostrov Gozo a chraneny Fungus Rock, na ktorom rastie endemicka, lieciva huba
Jankine foto – ostrov Gozo a vstup do jaskyne Calypso (momentalne je uzavrety, no aj tak by ma tam nikto nedostal:-). O jaskyni sa tvrdi, ze je identicka s miestom, na ktorom zila bohyna Calypso z antickeho Homerovho eposu Odyssea.
Jankine foto – ostrov Gozo o pohlad na plaz Ramla s oranzovym pieskom (jedna z mala pieskovych plazi na ostrove)
Jankine foto – ostrov Gozo a krasna Bazilika Ta’Pinu (hlavne putnicke miesto pre Maltcanov a narodna svatyna)
Ostrov Gozo je tiez skutocnym rajom pre potapacov. Prikladom oblubeneho miesta diverov je Vnutorne more (Inland Sea, v maltcine Qawra), co je laguna, ktora pravdepodobne vznikla v dosledku prepadu strechy morskej jaskyne. Do laguny prudi voda z mora cez otvor v skale – vid foto nizsie. Udajne ide o turistami hufne navstevovane miesto, no ja som tu (takto v mimosezone) ziadnych nevidela (iba potapacov pripravujucich sa na ponor).
Jankine foto – Gozo, Inland Sea
Jankine foto – Gozo, Inland Sea, potapaci
A teraz top pamiatka ostrova Gozo – megaliticky chram Ggantija (UNESCO), ktory je starsi nech egyptske pyramidy. Chram je datovany priblizne do obdobia 3600 – 3400 p.n.l.. Udajne ide o vobec najstarsiu znamu kultovnu stavbu na svete a o druhu najstarsiu nabozensku stavbu na svete. Nachadza sa v dedinke Xaghra.
Jankine foto – Gozo, Ggantija
Jankine foto – Gozo, Ggantija a male muzeum, kde sa dozviete o historii Ggantije a celeho ostrovaGozo
Jankine foto – Gozo, Ggantija, pozostatky chramu
A nesmiem vynechat ani par foto z hlavneho mesta Valletta (UNESCO):
Jankine foto – hlavne mesto Valletta (UNESCO)
Jankine foto – Valletta
Jankine foto – VallettaJankine foto – Valletta a anglicke telefonne budky(su vsade na Malte, nielen vo Vallette) – jeden z mnohych znakov britskeho vplyvuJankine foto – Valletta
Jankine foto – Vallettaa zahrady Upper Barrakka s panoramatickym vyhladom na Grand Harbour.Z Zahrady sa nachadzaju hornom poschodi Basty sv. Petra a Pavla zo 16. stor. Ako sa sem dostanete – bud si vyslapete kopcisko alebo pouzijete spoplatneny vytah. A ked uz tu budete, vedzte, ze prave na tomto mieste sa kedysi prechadzali aj rytieri:-).
Jankine foto – Valletta a dom Casa Rocca Piccola slachtickej rodiny de Piro
Jankine foto – Casa Rocca Piccola
Jankine foto – Casa Rocca Piccola
Jankine foto – Casa Rocca Piccola
Jankine foto – Casa Rocca Piccola
Na Malte je mnozstvo kostolov (udajne 365). Najstarsim kostolom vo Vallete je kostol Panny Marie Vitaznej z r. 1567. Nechal ho postavit velmajster Radu maltezskych rytierov Jean Parisot de La Valette.
Jankine foto – kostol Panny Marie Vitaznej
Jankine foto – vsade samy kostolik
Jankine foto – Valletta a Konkatedrala sv. Jana – postavil ju Rad svateho Jana v r. 1573 – 1578 na objednavku velmajstra Jeana de la Cassière
Jankine foto – Konkatedrala sv. Jana
Jankine foto – obraz Svaty Hieronym od Caravaggia
Jankine foto – obraz Statie Jana Krstitela od Caravaggia
Jankine foto – Valletta a budova Najvyssieho sudu (the Court of Justice), postavena v neoklasicistickom style v r. 1965 – 1971 na mieste Auberge d’Auvergne, ktore bolo znicene leteckym bombardovanim pocas 2. svetovej vojny
Jankine foto – Valletta a ja sa uz pomaly presuvam na terminal busov, aby som sa dostala do Zatoky sv. Pavla do svojho hotela
Za necely tyzden som pobehala dost, no nestihla som ani zdaleka vsetko, co som chcela (a to som vstavala skoro a cely den pobehovala!). Nemusite mat teda obavu, ze v tak malom statiku nebudete mat po par dnoch co robit. Mne to bolo rozhodne malo – uvedomila som si to skor, nez ma taxik (nekompromisne) odniesol na letisko smer domov. SAHHA, MALTA!
Jankine foto – moj taxik uz prichadza na letisko a ja upieram rozluckove pohlady na maltske palmy
Jankine foto – a este pohlady z oblohy
Viem, ze vsetko ma svoj koniec, no koniec cesty / vyletu ma vzdy mrzi, smutim. Na strane druhej, koniec jednej cesty moze znamenat predzvest novej cesty, ze ano:-)? Tak podme na to rok 2023:-)!
Dakujem Ti rok 2022, ze som mohla tolko pocestovat (!): 9 letov, niekolko novych statov, desiatky novych navstivenych miest a oblasti, tisicky dalsich fotiek, no a nespocet zazitkov a krasnych spomienok.
A ani sme sa (asi vsetci) nenazdali a za dverami su uz Vianoce:-)! Prajem stastne a vesele:-)!