Gratulujem k Ceskemu levovi 2023:-)!

Gratulujem vsetkym nominovanym a vitazom, no specialne tomu, ktoreho osobne poznam: Miskovi Kernovi – v tomto jubilejnom, uz 30. rocniku odovzdavania ceny Cesky lev (4. marec 2023) zvitazil v kategorii muzsky herecky vykon v hlavnej ulohe za postavu Arveda v mysterioznej historickej drame s rovnomennym nazvom Arved. Tento rezijny debut Vojtecha Maska premenil z 12 nominacii 3, konkretne v kategoriach najlepsi scenar (Jan Polacek a Vojtech Masek), najlepsia hudba (Aid Kid, Pjoni) a uz spominany najlepsi herec v hlavnej ulohe (Michal Kern).

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kultura-ceske-lvy-po-tricate-nejlepsim-filmem-je-il-boemo-o-josefu-mysliveckovi-227093
Aj ja sa tesim :-)! Miska si pamatam ako velkeho sympataka, usmiateho, mileho, skromneho, s prejavom v sukromi definitivne ako “neherec” (ziaden afekt, maniere, a pod.) a s prejavom na divadelnych doskach ako ultimatny pan herec (skvele herecke vykony). Aj ja by som chcela ziskat takuto cenu:-), len zatial neviem, v akej kategorii – oprava: v akejkolvek:-).

Nieco o filme Arved: vid link nizsie – a ak sa vam nechce preklikavat a citat, tak aspon info, ze Jiri Arved Smichovsky bol skutocnou postavou ceskych dejin, “diabolskym geniom ceskej historie, ktoreho inteligencia dosiahla uroven, ktora sa neobmedzuje na jednoduche vnimanie dobra a zla“:

https://refresher.cz/132190-Nacisticky-udavac-a-okultista-uspel-na-Lvech-nejlepsi-film-ale-nepromenil-Stoji-Arved-za-zhlednuti

Alebo iny opis filmu jednou vetou – kam az je clovek schopny zajst, aby dosiahol svoj ciel (zdroj: https://www.csfd.cz/film/822305-arved/prehled/). 

Trailer k filmu Arved:

Zdroj YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=8jvi0B1e0vs

Vsetky nominacie a vitazi Ceskeho leva v r. 2023:

https://www.rexter.cz/rubriky/kultura/cesky-lev-nominace-ceny-vysledky-a-vitezne-filmy_1240.html

O cene Cesky lev: Ide o najprestiznejsie ceske filmove ocenenie, ktore udeluje Ceska filmova a televizna akademia (CFTA) uz od r. 1993. Vyhradnym vyrobcom sosky su ceske sklarne RUCKL:

https://www.ruckl.com/cs/cms/2/cesky-lev

Dizajn sosky:

Zdroj: http://irozhl.as/acX

Gratulujem este raz!

Kultura a umenie su dolezitou sucastou nasho zivota. Bez nich by bol zivot fadny, “bezfarebny”, hluchy, nemy, atd. Chybal by mu kusisko krasna a koktejl toho, co dokaze povznasat, inspirovat, prebudzat fantaziu a zvedavost, preniest/uniest kamkolvek atd. Pre mna su kultura a umenie vsemocne, rovnako ako priroda.

Ked je rec o Ceskych levoch, pridam foto tak trochu ineho leva – ani kristalovy, ani zivy, no aj tak zaujimavy:

Jankine foto – Nepal, Kathmandu – v tomto bare som pobudla do rana – najskor tu bol koncert a po nom diskoteka, vyborne tu bolo, fantasticky, ludia multi-kulti, od trekerov cez mestskych vyletnikov z celeho sveta, aj lokalci, a vekovo od nastrocnych az po cca 70-rocnych, bavili sa vsetci.

Nepal je uzasna krajina s uchvatnou prirodou, priatelskymi ludmi aj krasnymi pamiatkami (hoci som ho zazila po zemetraseni a videla aj vela ruin, mnozstvo pamiatok chvalabohu stale stoji). A co sa osobitne Kathmandu tyka, treba vidiet a zazit jeho neopakovatelnu atmosku – mix narodnosti, neskutocna pohodka, mnozstvo obchodikov, hudobnych barov atd. – treba ho pochodit, no aj vyskocit na riksu a nechat sa viest a mestom zviest (nebude dlho trvat a dostane sa vam pod kozu, a to aj napriek tomu, ze je prasne, hlucne, pestrofarebne, a teda v uplnom protiklade ku krasnej prirode krajiny).
Mozno ste uz poculi o jedinej naozajstnej zijucej bohyni sveta – nepalskej bohyni Kumari. Ide o kult este nedospeleho dievcata, ktore je stelesnenim bozskej Kali – uctieva sa uz od stredoveku. Na to, aby sa dievcatko stalo “vyvolenou”, musi prejst narocnymi testami (aj skuskami odolnosti a odvahy). Otazka, ci som videla Kumari na vlastne oci? Videla! V jej pribytku na namesti Durbar (prekrasny stary dom s vyobrazeniami, stlpmi, dverami atd., reprezentujucimi umenie Newari) – prisne strazeny objekt, absolutny zakaz fotit, vsade sa obsmietali jej strazkyne (inak povedane pestunky), ktore informovali, ze Kumari nas pocti svojim pohladom resp. ze my budeme mat prilezitost pozdravit sa bohyni – bol to kratky okamih, skor by sa dalo povedat, ze sa mihla v okne – krasne dievcatko, este dieta, no s dospelym, nezvycajne vaznym a odmeranym vyrazom (zije tam v podstate zavreta …). Ide o kult, vieru a tradiciu a tie maju pre Nepalcanov obrovsky vyznam.

A este jedno moje foto – konecne taky jeden skutocny lev (teda, jeden lev a tri levice, no tu tretiu skoro nevidiet):

Jankine foto – Tanzania, Ngorongoro (pre mna zatial TOP narodny park, koncentracia zvierat, scenerie) – takto nejako som aj ja spala po pretancovanej noci v Kathmandu, ze by ma ani motor jeepu nezobudil (treba vsak povedat, ze nebol hlucny, dostali sme echo cez vysielacku, ze pred nami su spiace levy, zastavili sme a dlho ich v tichosti pozorovali – striedavo sa prebudzali) – a este dodam, ze islo o jedine rano, kedy som v Nepale vstavala cca az o 10:00 – 11:00 (nepamatam presne, musela by som mrknut do svojho cestovneho dennika – pisem si ho rukou pri kazdej ceste), inak to boli vzdy ultra skore ranne budicky, a to iste platilo aj pre Tanzaniu a vlastne vsetky ostatne krajiny – bo ved kto chce vela vidiet, musi skoro vstavat (neznasam skoro vstavat:-), no milujem vela vidiet:-)).

A teraz hudobna rozlucka: “The Lion King” v podani hercov / spevakov a hudobnikov Broadway:

Zdroj YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=cx67TnQrqcg