These memories are precious!

Pripajam maly vyber fotiek z niektorych mojich ciest – tentokrat fotky ludi. Najradsej fotim prave ludi, no uplne najradsej situacne – napr. na chodniku, na trhu, spoza rohu:-), proste nahodne a vo vacsine pripadov s tymi ludmi komunikujem – aspon neverbalne (zamavam, usmejem sa, …). Svet okolo vnimam citlivo a vnimam ho cez ludi – aj sa hovori, ze srdcom kazdej krajiny su jej LUDIA, a tak to aj je.

Foto: Janka Onufrakova, Kena – Masajovia – to mnozstvo zivotnej energie, co z tychto ludi (a vseobecne z ludi roznych prirodnych kmenov) vyviera, by bolo na export do sireho sveta (cista radost, spokojnost, pohodicka, klud, energia v kazdej bunke, …)
Foto: Janka Onufrakova, Senegal – na fotke to nie je vidiet, no prave som v Dakare nastupila na lod spolu s miestnymi, a ked sa neskor lod pohla, niektori zacali spievat a bubnovat (aj o tom je Afrika – o naruzivej potrebe bubnoveho rytmu):-). Senegal je progresivna africka krajina. Zaujimavostou je, ze ma zriadene napr. ministerstvo pre zeny (pre zenske otazky). V pamati mam najma pestrofarebne oblecenie miestnych zien (no ako vidite na fotke, aj muzi holduju vyraznym farbam, dokonca aj trblietkam:-) a dalej to, ako vsetko mozne aj nemozne obratne nosili na hlavach (to je sice bezne vidiet aj inde, napr. v Indonezii, ale tu som to videla hadam este vo vacsich rozmeroch, objemoch, poctoch).
Foto: Janka Onufrakova, Bali – tento ostrovcek podla mojho nazoru nie je idealnou plazovou destinaciou, aj ked vela ludi cestuje na Bali prave za tymto ucelom (zazila som o dost lepsie a krajsie plaze a vody oceanske alebo morske), no v tejto krajine si viem predstavit stravit dlhsi cas (extra pozitivna atmoska, vseobecna tolerancia, nadherne scenerie a mnoho inych, dusi lahodiacich prvkov)
Foto: Janka Onufrakova, Cina – nemozem povedat, ze by som v Cine videla malo usmievavych ludi, no ak to porovnam s Thajskom alebo Vietnamom, tak potom Cina vyznieva skor melancholicky. Na strane druhej som nikde inde na svete nevidela tak intenzivny komunitny zivot lokalcov – odohrava sa vonku, formacie tvoria navzajom sa nepoznajuci ludia, ktori spolu cvicia, resp. sportuju alebo spievaju, hraju karty, robia rucne prace a vselico ine – toto je prijemna specialita. Apropo, taketo aktivity su velkym benefitom najma pre seniorov (este generacia jedinacikov, cize zvacsa osameli ludia), ktori takto v spolocnosti samozrejme pookreju, su stastnejsi a tym si posilnuju aj imunitu.
Foto: Janka Onufrakova, Juhoafricka republika, Cape Town – z JAR nemam vela fotiek ludi, medzi lokalcov som vlastne ani vyslovene nechodila, ale aspon taky “chodnikovy” kontakt som samozrejme mala
Foto: Janka Onufrakova, Thajsko – krajina usmevov bez ohladu na vek, pohlavie, vykonavanu aktivitu fotografovanej osoby a tiez bez ohladu na Vas vek, pohlavie, narodnost, nabozenstvo, rasu a pod.:-), inak povedane, lokalci sa budu na Vas usmievat, aj keby co bolo:-) – a usmev im treba samozrejme opatovat:-).
Foto: Janka Onufrakova, Vietnam – aj tato krajina je plna usmievavych a privetivych ludi a sucasne ludi, ktori sa radi fotia (a to je celkom raritne vo svete!). V spominanych ohladoch je u mna Vietnam na este vyssej priecke nez Thajsko.
Foto: Janka Onufrakova, Brazilia – v Rio de Janeiro vela fotiek neurobite, fotak treba mat schovany a musite si davat extra pozor na vsetky veci – idealne je nosit brusny pas na doklady ci peniaze. Ja som fotila (no velmi opatrne), brusny pas som nenosila, no ani ziadne nausnice, retiazky (tie su dovodom napadnuti) a davala som si proste bacha.
Foto: Janka Onufrakova, Argentina – v tento moment som kracala k stvrti La Boca v Buenos Aires, ktora je znama farebnymi domcekmi (jemne podobna ako pestrofarebna stvrt Bo Kaap v Kapskom meste v JAR) a vydatne som fotila, no a na balkone zrejme nejakej kancelarie debatili muz a zena, a ked ma zbadali ako fotim, spontanne k sebe pristupili a zacali mi pozovat, potom mi aj mavat:-). Velmi kontaktni ludia, typovo ako ludia z europskeho juhu.
Foto: Janka Onufrakova – som blizko hranice Argentiny, Brazilie a Paraguaja – veseli Indiani (Indianov chcem vidiet este viac vo svojom zivote)
Foto: Janka Onufrakova, Uruguaj – toto boli miestne baby (turistky) len tak na vylete v ich krajine (pamatam si, ze som mala oblecenu oranzovu tenku vetrovku, no ciapku ani rukavice som nemala, nebola mi az taka zima)
Foto: Janka Onufrakova, Vietnam – ci mladi, stari, deti, takmer vsetci sa tu usmievaju
Foto: Janka Onufrakova, Kena – v Keni, konkretne v Nairobi nebolo uplne easy fotit miestnych a na cielenu fotku sa musela naskytnut prilezitost (napriklad navsteva nejakeho muzea alebo jeho parku)
Foto: Janka Onufrakova, Thajsko – o tejto krajine a jej usmevoch uz bola rec
Foto: Janka Onufrakova, Zanzibar – na tomto ostrove prevlada islam (99 percent), no vzdelavaju sa aj dievcata a co sa zahalovania tyka, v drvivej vacsine nosia len hidzab alebo khimar, no videla som aj zeny s odokrytymi vlasmi (povinnost nosit hidzab resp. khimar sa netyka malych dievcatiek, nastupuje az so zacinajucou pubertou). Apropo, zanzibarske plaze za mna super, len treba ist tam, kde nie su mohutne odlivy (aby ste z plaze nekracali kilometer do vody a z vody, ale nevidim v tom velky problem).
Foto: Janka Onufrakova, Kambodza – I left my heart there – tolko bolestnej minulosti, vyvrazdena cela inteligencia naroda (Pol Potov rezim – uz davnejsie som si kupila knihu “Pol Potov usmev”, zatial som ju neprecitala, no precitala som vela inych materialov o jeho vlade a genocide), a teda vyhliadky na progres krajiny su biedne, obrovska chudoba, negramotnost, atd., no aj tak maju tito ludia srdcia na dlani. Mala som vsak pocit, ze sa tam stale nesie atmosfera strachu (mozno len moj pocit) – lebo pokial ide o generaciu starsich ludi, vacsina z nich pri genocide prisla o blizkeho (alebo sa naopak na genocide podielala).
Foto: Janka Onufrakova, Tibet – tibetske deti neziju v blahobyte a ani v slobodnej krajine, no kym sa ich to bytostne nedotyka resp. este nerozumeju okolnostiam a nasledkom, nestradaju (aspon moj dojem a dufam, ze sa nemylim)
Foto: Janka Onufrakova, Zanzibar – skolacky v khimaroch (t.j. v satkach zakryvajucich vlasy, plecia a hrudnik, resp. celu vrchnu polovicu tela)
Foto: Janka Onufrakova, India – moslimske dievcatka a zeny v Indii nosia najcastejsie hidzab a khimar (malokedy vidiet cador, ale videla som raz aj zenu v nikabe). V poslednom obdobi sa, zial, hovori o nasili pachanom v Indii proti moslimom a krestanom zo strany hinduistickej majority (prijimaju sa zakony, ktore by uz bolo mozne kategorizovat ako segregacne, extremni nacionalisti utocia aj na moslimov, ktori maju za partnerku hinduistku, zasahy su aj voci umelcom a firmam).
Foto: Janka Onufrakova, Malajzia – vidiet tu aj dievcata a zeny, ktore nosia nie hidzab ale al-hamiru (cize satku, pod ktorou este maju dalsiu vrstvu – nieco ako ciapka, ktora zabrani tomu, aby hoci len vlas zeny bol odhaleny) kombinovanu s khimarom (prekrytie celeho hrudnika)
Foto: Janka Onufrakova, Tanzania – zhruba 2/3 populacie su krestania (to neplati pre Zanzibar, ktory je moslimsky, a ktory je sice autonomnym statom, no spolu s pevninskou Tanganikou tvoria stat Tanzania)
Foto: Janka Onufrakova, Indonezia – nadherny kut Zeme a ja som tu natrafila na neuveritelne srdecnych a tiez pokornych ludi
Foto: Janka Onufrakova, Paraguaj – v tejto krajine sa fotit nedalo, ulicky nevyzerali bezpecne, mnozstvo individui, sice som pofotila aj na chodniku, no interakcie s ludmi neboli skoro ziadne (nie dobry pocit som mala z toho, ze tam pobehujem)
Foto: Janka Onufrakova, Kena – skore rano, vzduch sviezi, ja som mala oblecenu mikinu, miestni mali oblecene hrube paperove bundy (necudujem sa, ich termoregulacia je odlisna od nasej). Ked som letela z Addis Abeby domov, v lietadle bolo dost teplo, no a vedla mna sedel student VS z Etiopie, ktory mal pocas celeho letu na sebe vetrovku (mal to namierene na nejake bezecke preteky do Prahy, a ked sme debatili, co studuje, kolko km behava, povedal, ze je to jeho prva cesta do Europy, ktora sa vybavovala dlho a nie lahko, no a ze sa boji, ako ho v Prahe prijmu ludia, ake to tam bude a ci mu tam nebude velka zima … velmi zlaty a skromny bol).
Foto: Janka Onufrakova, Vietnam – pamatam si, ze bolo rano, ked zrazu vidim veselu kompaniu s “dekou prestri sa a bud hlavne barom” priamo na chodniku – aby to nevyznelo, ze ich ohovaram, ze pili uz takto rano, “natriem” aj seba, ja som vtedy mala v sebe vodku:-) – ale musim to hned vysvetlit, islo o jednu z ojedinelych okolnosti na tomto tripe, ked sa proste ta vodka ponukala – niekto tomu hovori aj “vypalit cerva”, no pravda je, ze to ma na pripadnu vnutornu dezinfekciu (t.j. dezinfekciu inu nez povrchovej rany) nulovy efekt.

Rada by som este popisala, no musim utekat smer letisko. Ak som si to dobre pozrela, pilot bude mat pri jednom z mojich letov (spolu ich budem mat pocas celeho vyletu osem, do prvej cielovej destinacie tri) len jeden koridor na pristatie … tak premyslam, ze by som isla do kabiny “ku kormidlu”, nech pristaneme na prvykrat:-). Jasne, ze mam v hlave Afriku, najblizsia cesta nebola naplanovana s umyslom “prehlusit” spomienky na Afriku – to sa ani neda(!!!) – ale tak to nejako vyslo a Afriku si nesiem v sebe aj dalej:-). Narocnost bude v dlzke (trvani) tripu, a to vzhladom na jeho rychle tempo a minimum mojho spanku (take su moje dovolenky proste, ze vela nenaspim:-), ale spat mozem aj doma:-).

Majte krasnu a farebnu jesen!

A aby bola ta jesen aj hudobna, pripajam moju dalsiu oblubenu afro spevacku Sonu Jobarteh, ktora je prvou profesionalnou zenskou hrackou na hudobny nastroj kora, pochadza zo znamej (griot) rodiny zo Zapadnej Afriky, v ktorej sa tradicia hrania na koru spociatku odovzdavala vylucne na muzskych potomkov – az sa narodila Sona, ktora uz ako 4-rocna mala svoje prve vystupenie. Narodila sa v Anglicku, jej rodina je z Gambie a ona sama sa ku Gambii hrdo hlasi, plynule rozprava nielen anglicky, no aj mandinkou (jeden z hlavnych jazykov v Gambii, avsak hovori sa nim aj v inych krajinach Zapadnej Afriky) a v mandinke aj spieva:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hlK7eGsAu84&list=PLPfB_j1yxP9T85JtyHjvwjBhdhZWOAVDr&index=78
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=M6zGSxZtFX4&list=PLPfB_j1yxP9T85JtyHjvwjBhdhZWOAVDr&index=74

A ako bodka song s temperamentom krajin, do ktorych to mam tiez namierene:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=rs6Y4kZ8qtw

Z textu vyberam:

Que horas es (Kolko je hodin?). Once de la noche en San Salvador, El Salvador (Jedenast v noci v San Salvadore v Salvadore). Once de la noche en Managua, Nicaragua (Jedenast v noci v Manague v Nikarague).

Me gusta los aviones, me gustas tu (Mam rad lietadla, mam rad Teba). Me gusta viajar, me gustas tu (Mam rad cestovanie, mam rad Teba). Me gusta el viento, me gustas tu (Mam rad vietor, mam rad Teba). Me gusta sonar, me gustas tu (Mam rad snivanie, mam rad Teba). Me gusta la mar, me gustas tu (Mam rad more, mam rad Teba).

Moja vasen pre Afriku ma pokracovanie – maly kusok Africkeho rohu s velkym miestom v mojom srdci

Etiopia: Addis Abeba + Juzna Etiopia (region rieky Omo)

&

Dzibutsko

Podtitul: Don’t wake me, I’m not dreaming …

Africky roh – definicia vid napr.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Africk%C3%BD_roh

Foto: Janka Onufrakova – kmen Banna – region dolneho Omo, ktory je ako celok pod ochranou UNESCO

Par kostrbatych viet na uvod:

Bude to netradicne kratky prispevok, este nie som pevnymi nohami a koncentrovanou myslou uplne doma… Prosim, zbalte mi moj zeleny kufrik a poslite ma spat:-).

Foto: Janka Onufrakova – konecne som videla na vlastne oci Desert Rose:-), a to nie je vsetko, videla a odfotila som aj kvietok Addis Ababa (v preklade z amharciny “Novy kvet”), po ktorom nesie nazov sucasne etiopske hlavne mesto

Pred touto cestou som mala respekt (nie vsak v zmysle, ze ma tam niekde o rok najdu ohlodanu termitmi:-), ziadne ocakavania som preto radsej nemala, akurat som samozrejme tusila, ze kedze som do Afriky blazon, bude to super a basta. Nebolo to super, bolo to po vsetkych strankach super+++.

Obsah riadkov vyssie uz asi napoveda, ze faktograficke udaje, exaktne data a pre Vas niecim prinosne informacie budete v tomto prispevku hladat marne:-). Spravne:-)! Ale nieco inspirativne tu hadam najdete. Bolo by pre mna teraz namahave pisat vecne a informativne (a vobec cokolvek pisat), ked mam v hlave len vone, usmevy, pocity, zazitky, zvuky skorych hodin africkych ran a pod., ktore sa slovami sprostredkovat nedaju.

Proti afro-mixu (a vseobecne mixu) vobec nic nemam, pridam preto k spomienke na oblasti vychodnej Afriky jedno slovicko v jazyku statu zapadnej Afriky – ide o slovo v bambarcine (poradim, nech nehladate, bambara je jazyk, ktorym sa hovori v Mali, no a v Mali sa hovori aj francuzsky – tu uz mame jazykove spojitko s Dzibutskom, v ktorom sa tiez hovori francuzsky a dalej arabsky):

N’TERINI

Uz som chcela pokracovat, ked som si uvedomila, ze s bambarou som poradila a s Nterini nie:-), tak naprava: My Love (event. My Love / Confidant).

AFRIKA...

Nasledovat bude trailer ku klipu spevacky, ktora sa narodila v state s exotickym nazvom Pobrezie Slonoviny (Ivory Coast), vyrastala v Mali a zije vo Francuzsku, a ktoru pocuvam uz zopar rokov (aj jej koncerty mam napozerane): Fatoumata Diawara. Dielikom do skladacky je, ze klip sa natacal v Etiopii – konkretne v pusti Danakil (nachadza sa v SV Etiopii, v SZ Dzibutsku a v juznej Eritrei – tuto pust som nenavstivila a nebola som ani nikde inde na severe Etiopie, kedze sa tam kvoli trvajucemu ozbrojenemu konfliktu necestuje – niekedy nabuduce). Fatoumata vo svojich textoch vacsinou rozobera silne temy, napriklad apeluje na porozumenie medzi ludmi, roznorodost povazuje za silu (nemozeme byt vsetci rovnaki, len cierni, len bieli, atd.) a povzbudzuje, aby sme sa s odlisnostami stotoznili: “We should start to enjoy it, then we can give a chance to all children.” Klip natocila etiopska umelkyna Aida Muluneh (o tejto talentovanej a uznavanej dame aspon tolko, ze je vizualnou artistkou a fotografkou, zije v Addis Abebe, no pracovala ako fotozurnalistka pre The Washington Post, jej diela su vystavovane po celom svete, bola clenkou poroty The Sony World Photography Awards a The World Press Photo Contest). V klipe si mozete vsimnut aj jedlo – velku placku s plnkou – ide o indzeru (narodne etiopske jedlo). Apropo, biela solna plan v klipe mi pripomina Lac Assal v Dzibutsku:

Zdroj Fatoumata Diawara: https://www.youtube.com/watch?v=y6eUoXMlZmk

Link na cely klip: https://www.youtube.com/watch?v=4gmGL5SqhaY

Video k songu sleduje (citujem):

"...a young man as he crosses the desert, a single bag of belongings slung over his shoulder. Though he's left behind a woman he loves and his family, he's gone in search of a better life. By the end, his family receives news of his journey — it isn't good. It's a subtle, affecting reminder of the global migration crisis." [zdroj: https://www.npr.org/sections/allsongs/2018/03/07/591512856/fatoumata-diawaras-stirring-reminder-of-the-global-migrant-crisis]

Text songu je silny a citlivy. Aspon uryvok z neho plus link na full text:

"...he has left his family and friends behind and gone away. He may never come back. What am I to do? He was my friend and my confidant. How is he? Just let me know how you are." [zdroj: https://lyricstranslate.com/en/nterini-my-love.html]

Iduc do Afriky sa ku mne nahodou dostal tip na knihu Zeny, ktore zostali od autorky Magdaleny Rojo (pohlad na migraciu z druhej strany, t.j. z pohladu zien, ktorym odisli muzske naprotivky, no su tu aj deti, ktorym odisli otcovia, bratia, atd.) – este som ju necitala, no v rade mojich neprecitanych knih poskoci na prve alebo aspon popredne miesto (tema migracie, osudy migrantov a tych, ktore/i “zostali”, mi nie su ani nahodou lahostajne): https://www.martinus.sk/?uItem=1928753.

Ked sme pri knihach, uz davnejsie som citala cestopis Etiopia – Vysoka skola neocakavania od Pavla Hiraxa Baricaka – vrelo odporucam, od zaciatku do konca som ju hltala a pritom sa aj velmi nasmiala, no sucasne (tak sa to v mojom zivote nejako opakuje) ma pri jej citani ani nenapadlo, ze sa po etiopskej zemi prejdem tak skoro: https://www.martinus.sk/?uItem=110219.

Zaznam o tom, ze som o Etiopii snivala uz par rokov dozadu, som nasla v mojich starsich mailoch – konkretne “Date: so 23. 5. 2015 o 7:53” – rozposlala som ho vela ludom v Bcc (mozno aj Vam, ktori prave citate tento prispevok). V nom sa nadchynam Etiopiou, spominam aj Rwandu a davam do pozornosti Barabasov film (vtedy novinka) “Suri o etiopskom kmeni. Clanky o tomto filme boli na Dobrodruhovi, Outdoorfilmoch atd., no asi najkomplexnejsi bol tento: https://kultura.pravda.sk/film-a-televizia/clanok/355780-vzdy-je-to-vnutorny-boj-ci-si-zachranovat-zivot-alebo-nakrucat/. Kto je fanusikom diela Pavla Barabasa (ja ano), asi si spomenie aj na jeho starsi film z Etiopie “Omo – Cesta do praveku“: https://www.csfd.cz/film/201878-omo-cesta-do-praveku/prehled/.

Aby to nebol prispevok len o zazitkoch a tvorbe inych, pripajam moj, v zasade nahodny a absolutne restriktivny vyber fotiek (stale este triedim, no mozem povedat, ze najviac fotiek mam z ludi a uplne najviac z ludi roznych kmenov):

Foto Janka Onufrakova – prislusnicka kmena Hamar s babatkom – Hamarovia su pocetnym, nie vsak najvacsim kmenom v povodi rieky Omo. Na ruke zeny si mozete vsimnut skarifikaciu (jazvenie ako technika zdobenia tela). Vizazou mi Hamarovia v Etiopii pripominali kmen Himba v Namibii. Krasni a velmi mili ludia (obe etnika).
Foto: Janka Onufrakova – v Etiopii som si do internej pamati ulozila takuto krasnu zelenu (ziadna vyprahnuta krajina), plus vonavy vzduch a cesty plne somarikov a krav (boli v hufnejsich poctoch nez inde v Afrike) a detskych pastierov. Inak, nepostrehla som skoro ziadny hmyz v denny cas.
Foto: Janka Onufrakova – ku kmenu Dassanech som sa chvilocku plavila – voda bola hnedocervenej farby, no bez zapachu, uz bolo dost teplo, no to bola len jemna predpriprava na “super tropical heat” v Dzibutsku (och!). Mne sa v Etiopii pacilo uplne vsetko. Zatial si vsak uprimne neviem predstavit stravit s nejakym kmenom noc v ich pribytkoch, zrejme by som nezaspala:-). Ludia z kmena Dassanech mi povedali (ich tlmocnik), ze v noci sa okolo potuluju hyeny …
Foto: Janka Onufrakova – v Juznej Etiopii ma prekvapili pomerne velmi dobre cesty, cakala som skor (alebo vylucne) pralesne cesticky ci kameniste pikady:-). No vsimnite si, kto / co tu obcas riadi dopravu:-). Ale v stalej sluzbe na cestach boli prevazne somariky:-).

PS: Plnohodnotnejsi prispevok s bohatsim spektrom fotiek postnem mozno niekedy nabuduce (no neviem, ci by som nemala najskor dokoncit ten o Senegale, kde som bola pred vyse rokom:-), alebo nejaky iny rozpisany). Ale aspon hutny zaver: nie je miesto, kde by som videla viac kmenov nez tu v Juznej Etiopii v povodi rieky Omo – inak povedane, nie som si ista, ci vobec existuje dalsie miesto na Zemi, kde zije tradicnym sposobom take mnozstvo roznorodych etnik. Ak Vas lakaju kmene a kultura, potom suradnice prave pre Vas su: dolne Omo. Je samozrejme otazne, dokedy to povodne vydrzi… Dalsi bonus bonusov: turistov (belochov) som videla tolko, ze by som ich spocitala na jednej ruke – pri kmenoch som ich videla len na dvoch miestach, z toho pri jednom kmeni som si vsimla belocha az ex post, t.j. na fotke:-), no a v Dzibutsku uz vobec nechapali, co tam idem robit, ak nie som vo vojenskej misii ani diplomatickej sluzbe:-) – cize, ak chcete byt niekde totalne exotik, nech sa paci smer Djibouti (vezmite si ale kremik SPF “100” a brile na Everest):-).

PPS: Znova sa mi v tej Afrike potvrdilo, ze tamojsi ludia (specialne v kmenoch) o byti velmi nepremyslaju, oni ziju. Neviem, ci niektori z nich vlastnia nieco viac nez skromne oblecko a mozno par ozdobok a nadob, no su taki skutocni, bez masiek, bez pretvarok, bez nanosov … plus ta ich energia, usmevy, zjavna nekomplikovanost a pod. … Ak ma clovek napriklad nejake nejasnosti, vseobecne otazky a pride tam, nad odpovedami asi nebude musiet tuho uvazovat, tie odpovede jednoducho vyciti… je to tam take pravdivejsie. Mozno mi rozumiete a ak by aj nie, no niecim Vas to oslovuje, chodte a nebojte sa (hoci uvidite aj ozbrojenych domorodcov) – usmev je univerzalnym neverbalnym komunikacnym nastrojom, a ak Vam nerobi problem ho pouzivat, vacsina miestnych ludi vas prijme, nezbije, nevyzenie palicou (ja by som napriklad takych bielych votrelcov cudne oblecenych, s cudnymi ozdobami (slnecnymi okuliarmi a hodinkami), s cudnymi aparatmi (fotakmi) okamzite vyhnala a asi aj s palicou, napriklad bambusovou:-).

Foto: Janka Onufrakova – Addis Ababa, Etiopia – mama a dcera na miestnom trhu (inak, farba pokozky ludi v Addis Ababe je o dost svetlejsia nez u ludi na juhu Etiopie, kde je uz ebenova). A dam jeden geograficky udaj o Addis – nachadza sa v nadmorskej vyske 2 355 m – cize, ked vystupis z lietadla, neovali Ta ziadna povestna africka palava, naopak, bude Ta ovievat prijemne sviezi, priam chladny vzduch.

A este aspon par foto z Dzibutska – uplne ina krajina, uplne iny svet, stale citim tu horucavu (aj nocna teplota bola vysoka, nad 30 stupnov!), vsetko zaujimave, urcite by som tu pobudla este o jednu, dve noci viac:

Foto: Janka Onufrakova – Djibouti – paviany. Len zainteresovani by rozumeli: na lavom ramene Cibet (lavom preto, ze je blizsie k srdcu) sedi baboon a ten si niekedy na snurke drzi gekonika – DOLEZITE: vesela a vznesena misia pokracuje dalej spolu s Cibet do sveta:-)!
Foto: Janka Onufrakova – dievca z Djibouti
Foto: Janka Onufrakova – muz z Djibouti predavajuci ametysty – mne to ostre slnko osvetlovalo oci, az na fotke (nie v reale) som si vsimla, ake mal prosebne oci:-(((, ja som od neho tie kamene nekupila, boli velmi velke a moj natrepany kufor celkom tazky, kupila som len dva malicke kamienky na inom mieste:-( …
Foto Janka Onufrakova – aka by to bola sucha a horuca krajina bez tiav? Ta taka dajaka bezhrba:-)! Este sa mi ale velmi nechce srandovat, smutim za Afrikou … Apropo, v Dzibutsku nie su ziadne stale rieky. Taku horucavu som zazila asi len v Indii, no nocna teplota v Indii urcite nebola nad 30 stupnov ako v Djibouti (och!, drsne rozpalena krajina, no ale treba priebezne trenovat na ten Danakil:-).
Foto: Janka Onufrakova – dievca z Djibouti

A este slovickom spat k Etiopii => jedno velke dakujem v amharcine: Ameseginalehu! A pre Dzibutsko dam v arabcine => Shukran!

Different nations, different tribes, different languages, identical emotions! Ano, ano, milujem Afriku:-)!