Chvilkove rozptylenie z inak viac nez plneho nasadenia (priemer 16 hodin denne nepretrziteho studia), vdaka comu (dobre je tak a dobre mi tak) nestiham pozorovat, co je nove za humnami (lepsie povedane za oknami, kedze humna roznych okresov nedajboze inych statov nie je mozne preskumavat). Hlboko ponorena do pr. noriem, pr. doktriny a judikatury, len pasivne (jednym polozatvorenym okom a jednym polovypnutym uchom) vnimam, co sa vonku deje – povedane inak, velmi nevnimam :-). Ale mozno plati (viac nez inokedy), ze obcas je lepsie nevediet, nevidiet, nepocut (a aby bola zostava kompletna, ani nehovorit) :-).
Nebudem sa stazovat, ani lutovat (moja slobodna volba), ale miestami sa mi uz v hlave mixuju corpus possessionis a animus possidendi, damnum emergens a lucrum cessans, casum sentit dominus => to nie su zaklinadla:), to je jazyk mojho kmena :-), no aby to nevyzeralo, ze nim plynule hovorim, spresnim, ze to len vtedy, ak s tymi pojmami prave “narabam”. Hoci pocitujem unavu a sem-tam sa mi tie definicie a koncepcie zlievaju, aj tak ma to velmi bavi!
Korelacia s / a reminiscencia na / casy davnejsie minule
Povodne casy, ked som studovala a pisala diplomovku, sa daju nazvat RETRO casmi – dopisovala som si vtedy s Ustavnym sudom SR, lebo maloktore informacie boli lahko dostupne, krvopotne som si zhanala materialy, atd. Digitalizacia je fenomenom dnesnych cias. Uz aj odborna literatura je vo formate E-knih (format mi je samozrejme uz davno dobre znamy, ale vdaka beletristickej literature) – teraz som prisla aj na caro napr. Smarteca z Wolters Kluwer. To sa neda porovnat, k comu vsetkemu je dnes pristup, a ako lahko dostupne su informacie (nic nove nehovorim, vnima to kazdy). Casy minule (a ich symbol papierove resp. listinne zbierky zakonov) boli teda v porovnani s dneskom o dost tazsie, studium bolo tvrdo odmakane (behanie do kniznic, kopirovacich sluzieb a pod., vsetko dlho trvalo, publikacii bolo malo a bol po nich velky dopyt).
Hoci aktualne nemam cas na relax aktivity, zhrniem, co som objavila alebo postrehla v casoch, ked som ten cas mala (podcasty a vlogy). Vo vypocte vsak najskor uvediem 2 uzitocne zdroje k odbornych pramenom (mozno vam nieco z toho padne vhod):
- Kupa odbornych e-knih vo formate Smarteca (prip. Epub a ine – zavisi od konkretnej publikacie) na Wolters Kluwer. Ja som pracovala s ceskou strankou, link: https://www.wolterskluwer.cz/cz/e-knihy/nabidka-e-knih.c-857.html.
- Najom odbornych online knih na dobu urcitu (par desiatok ceskych korun, ak knihu potrebujete napr. na 60 az 180 dni) – ja som vdaka tomu opravnenym detentorom aktualnej publikacie z medzinarodneho obchodneho prava za pouhych cca 80 CZK, link: https://www.levna-knihovna.cz/.
- Free pristup – download e-knih (beletria, cestopisy) z Mestskej kniznice v Prahe, link: https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/.
- Symbolicky spoplatnene premietania mojho oblubeneho Travelistanu (takto som mohla ist aj pocas lockdownu parkrat do kina:) a ich free cestovatelske podcasty, link: https://podcasts.apple.com/sk/podcast/cho%C4%8F-do/id1544851523?l=sk.
- Ine podcasty vsehochuti, napr. “The Argument” od The New York Times, link: https://www.nytimes.com/column/the-argument alebo rozne podcasty na SME, link: https://podcasty.sme.sk/?ref=menu (v ramci nich su super napr. Dejiny – Tyzdenny historicky podcast urobeny v spolupraci s magazinom Historicka revue, ktory som si kedy davno kupovala v PNS stankoch :).
Notorious RBG – Beyond Notorious
Specialny prispevok sa tyka legendarnej americkej sudkyne, prezyvanej Notorious RBG – ide o jej ctihodnost (uz nebohu) Ruth Bader Ginsburg. Bola len druhou zenou v historii, ktora ziskala funkciu sudkyne na Najvyssom sude USA (Supreme Court of The United States). Neblaho znama je jej osobna skusenost z pody Harvardu, kde ju (a ine studentky, ktorych bolo spolu len 9 popri cca 491 muzskych kolegoch v rocniku) po prijati na studium v r. 1956 dekan vyzval, aby vysvetlila, preco prisla studovat pravo, kedze (podla jeho vyjadrenia) tym zabera miesto inym potencialnym (muzskym) studentom. Bola znama liberalnym postojom, velkym zapalom v boji za obcianske prava, zakaz diskrimacie, rovnost pohlavi, a pod. Jej zivotna osobna a profesionalna draha (dozila sa uctyhodnych 87 rokov a do toho casu vykonavala funkciu sudkyne) stoja viac nez za povsimnutie. Preco dostala oznacenie “Notorious RBG” po jednom (mne neznamom) rapperovi “Notorious B.I.G.” je vysvetlene napr. tu: https://www.pbs.org/newshour/show/how-ruth-bader-ginsburg-became-the-notorious-rbg. Komu sa nechce preklikavat / citat, tak aspon v skratke, prezyvku si nedala ona sama a bola to prezyvka s pozitivnym kontextom, paralela na to, ze RBG predstavovala a stale predstavuje ikonu pop kultury pre mladych ludi (a to aj napriek jej serioznej funkcii a vtedy – v casoch, ked prezyvka vznikla – uz aj “babickovskemu” veku). Vypocula som si nahravku jej osobneho vyjadrenia (co ona na tu prezyvku?), vobec s tym nebola nekomfortna, naopak:). Pokial ide o zdroje informacii o tejto dame, v prvom rade davam do pozornosti podcast na CNN s nazvom “RBG: Beyond Notorious”: https://edition.cnn.com/audio/podcasts/rbg-beyond-notorious a v rade druhom aj dokument https://www.csfd.cz/film/586168-rbg/prehled/ – mne sa dokument pacil. A aby to nebola nuda bez foto, prikladam jej fotky z netu:
PS: Vsimla som si, ze existuje aj kniha, ktoru Ruth Bader Ginsburg o sebe, justicii, sudnej praxi a inych temach napisala. Dostupna je napr. na Martinuse “My Own Words”: https://www.martinus.sk/?uItem=858319 (zatial som ju necitala a tak skoro asi ani neprecitam).