Tuzite vyliezt na Kilimanjaro?

Podtitul 1: Strecha Afriky a najvyssie osamote stojaca hora sveta.

Podtitul 2: Rovnikova Afrika nie je len o safari a savanach, ale aj o vrchoch a ladovcoch. Nieco z mojich postrehov o vrchoch rovnikovej Afriky.

Podtitul 3: Link na perfektne blogy Lubosa Fellnera, ak sa chystate na Kili. Apropo, vedeli ste, ze Peto Sagan mal realny problem vyliezt na vrchol? Docitate sa v prilozenom clanku.

Ked som prechadzala autom z Kene do tanzanskej Arushi, mala som takpovediac po ruke dvoch velikanov – Mt. Meru a Mt. Kilimanjaro. Ak vas zaujima mini zhrnutie o hikingu, trekkingu a climbingu v Tanzanii a Keni, potom citajte dalej. Naskor vsak jedno moje foto, ktore ma pre mna vyznam aj napriek tomu, ze nejde o notoricku znamu africku horu – je prilis malicka. Uzasne vsak bolo, ze vsade naokolo boli Masajovia.

Jankine neostre foto – posvatna a magicka hora Longido (2 550 m. n. m.) v Tanzanii, tvarom pripomina nas Krivan. Je velmi oblubena u horolezcov. Z jej vrcholu je famozny vyhlad na Mt. Kilimanjaro a Mt. Meru – najvyssie hory Tanzanie. Hora sa nachadza v srdci uzemia Masajov. Vsade naokolo vidno masajske dedinky (tzv. boma).
Jankine foto – masajski chlapci, ktori pasli dobytok – vpravo vzadu obrovske termitisko (mam vela fotiek termitisk z Afriky, ktore boli vyssie nez clovek) – inak, pobliz tohto miesta sa nachadzala dedinka masajskeho krala, ktory mal 17 manzeliek

Nieco o stverani sa po horach v Tanzanii:

Mt. Kilimanjaro je najvyssi vrchol Afriky – strecha africkeho kontinentu, ktora sa pysi rovnikovymi ladovcami. Je zaroven najvyssie osamote stojacou horou sveta a predstavuje 1 zo slavnych vrcholov tzv. 7 summits. Ma vulkanicky povod. Pre vrcholovych horolezcov je Mt. Kilimanjaro (5 895 m. n. m.) nuda (nezlanujete). Pre trekerov vratane vrcholovych sportovcov (napr. Peto Sagan, Zdeno Chara – vid prilozeny clanok od Lubosa Fellnera) je to zalezitost “vyplut dusu”. Pre aklimatizacnu pripravu na Kili ma teoreticky vyznam dat sa najskor na cca 3-dnovy vystup na Mt. Meru (4 565 m. n. m.), avsak nutno upozornit, ze dlzka pobytu a naklady sa tym znasobia. Nehovoriac o tom, ze sa touto “predfazou” mozete uplne odpalit este pred zahajenim vystupu na Kili. Mnohi totiz oznacuju vystup na Mt. Meru ako pekelne tazky. Len dodam, ze kondicku by ste mali nabrat uz doma a aklimatizaciu viete uskutocnit aj na samotnom treku na Kili, cize realne predfazu v podobe Mt. Meru nepotrebujete. Svojou vyskou je Mt. Meru piaty najvyssi vrchol Afriky a druhy najvyssi v Tanzanii.

Jankine foto – v pozadi vidno masajsku dedinku (boma) a vpredu nesmele Masajatko – podavam mu balicek (nejake sladkosti a drobnosti), neskor sa osmelilo a vzalo si ho a potom pribehlo XY dalsich deti, aj im sme dali, co sme pri sebe mali, Tanzania

Nieco o stverani sa po horach v Keni:

Najvyssim vrchom Kene je Mt. Kenya (4 985 m. n. m.). V nareci kmena Kikuju, ktory zije na upati hory, je znama ako Kirinyaga (Hora jasnosti). Masiv Mt. Kenya je druhou najvyssou horou Afriky. Slavne Kili je sice vyskovo o niekolko stoviek metrov vyssie, ale milovnici hor sa zhoduju v tom, ze pre nich je africkou srdcovkou prave Mt. Kenya a to z viacerych dovodov. Vizualne ide o najkrajsi vrchol Afriky s nadpozemskou krajinou stromovych starcekov a obrich lobelii. Oproti rozlozitemu Kili je Mt. Kenya skalnaty vrchol, tvoreny desiatimi vezickami, ktore spolu posobia ako pevnost. Okolite prostredie je tiez velmi odlisne. Kym Kili obklopuje v podstate pustatina (nie vsak v uvodnych fazach treku, ked idete cez dazdovy prales), Mt. Kenya je zasadena do hustych lesnych porastov, ktore vytvaraju zaujimavy kontrast. A napokon, je tu menej turistov nez na Kili. Od Kili je vzdialena 300 km a jej vrchol je mozne vidiet uz z Nairobi, ktore je vzdialene 130 km – uprimne si nepamatam, ci by som z Nairobi horu videla, zrejme nie, lebo fotku som nenasla. Ladovec na Mt. Kenya je vzdialeny len 16 km od rovnika – ide o najblizsi ladovec od rovnika na svete. Rovnako ako Kili, aj Mt. Kenya ma vulkanicky povod – ide o vyhasnuty stratovulkan. Pre trekerov je dostupny len jediny jej vrchol – Lenana – lebo len na ten nepotrebujete horolezecke schopnosti a vybavenie. Ostatne vrcholy su vhodne vylucne pre horolezcov. Kym do narodneho parku Kili vas pustia len v ramci organizovanej skupiny – s miestnou CK a guidami na zaklade permitu, na Mt. Kenya permit nepotrebujete a idete si vo vlastnej rezii. Kedze, ako som pisala, tuto horu nemam odfotenu, pripajam foto z netu.

Mt. Kenya – zdroj: https://www.afrikaonline.cz/kirinyaga-mount-kenya/

Nizsie pripojim autorske blogy od Lubosa Fellnera z Bubo o jeho vystupe na Kilimanjaro. Vedela som o Kili celkom dost aj predtym (uz zopar rokov o tejto hore sem-tam citam) a co to aj o aklimatizacii, ved v cca 5300 m.n.m. som uz bola a s nadmorskou vyskou som sa pasovala a mam zive spomienky, co to obnasa. No az z tohto clanku som sa dozvedela, ze pocas treku sa da merat saturacia kyslika v krvi a existuju aj nejake tabletky zmiernujuce vyskovu chorobu (Lubos Fellner je aj lekar) – vobec som o tom nevedela, v zakladnom tabore na Mt. Evereste som mala so sebou tak akurat vit. C a magnezium. Tiez som vedela, ze dobijat baterky do fotakov alebo mobilu sa nebude dat (vzdy si nosim 3 plne nabite baterky do fotaku a 3 SD karty a niekedy nabijacku power bank), no az v tomto clanku som sa dozvedela, co robit, aby baterky dlhsie vydrzali (ked sa nachadzate v teplote -20 stupnov Celzia, baterky sa rychlejsie vybijaju). No a pobavilo ma, ze vo vysokej nadmorskej vyske si nezahrate sach – ja ho nehram, ale zaujalo ma to, lebo je to dokaz, ze mozog vo vyskach velmi nefunguje (nemusite si pripadat blbi, lebo vsetci okolo budu na tom obdobne blbo). A tiez ma zaujalo, ako si ludia dosusovali mokre veci na vlastnom tele – ked vam prsi par dni, tak ani goratex a jemu podobne ochrany vas nezachrania a radiator alebo fen v stane samozrejme nie je. Sranda ziadna, evidentne ide o siahnutie si na dno vsetkych sil. Myslim, ze to bolo v Kambodzi, kde som spoznala jednu babu zo Slovenska, ktora na Kili vyliezla – ziadna sportovkyna, trenovala par mesiacov pred vystupom, zvladla to, ale na ten polnocny vystup mala hrozostrasne spomienky. A aby som nezabudla, bez ohladu, ci vas do rovnikovej Afriky zlaka safari alebo trekovanie, nezabudnite na vsetky rady ohladom malarie (ak nechcete pojedat antimalarika a mat ich len pre pripadnu “stand-by” liecbu pri sebe), co zaroven zahrna aj kvalitny repelent (uz som o tom tiez pisala, mala som tak silny, ze rozleptal lak na nechtoch), a na kvalitny opalovaci krem – vrelo odporucam natierat si aj ocne viecka – v Indonezii som si ich spalila, a ak si predstavite, kolkokrat len za minutu zmurknete, viete asi, aka to bola bolest:-). A uz pripajam prvy blog Lubosa Fellnera – v zaverecnych castiach tohto blogu je video spievajucich nosicov na vrchole Kili – je to pesnicka Jambo Bwana usposobena (remake) na Kili. Ja ju poznam v mierne odlisnej podobe – naucila som sa ju uz v Keni a musela som ju v Keni spievat:-). Jej text je: Jambo (citaj dzambo), jambo bwana, habari gani, mzuri sana. Wageni, Wakaribishwa, Kenya (Kena) ye tu Hakuna Matata etc. etc. :-).

Link 1: https://bubo.sk/blog/den-vystupu-ako-dobyt-vrchol-kilimandzara

A dalsi suvisiaci blog Lubosa Fellnera (vid link 2) zacieleny na to, co si treba zbalit – ako iste viete, vhodna vybava je elementarnym predpokladom toho, aby ste vobec mohli pomyslat na uspesny vystup.

Link 2: https://bubo.sk/blog/turisticky-vystroj-na-kilimandzaro

A napokon kompletny blog (vid link 3) mapujuci jednotlive dni vystupu, v ktorom Lubos pise o.i. aj o vyroku Peta Sagana, ze vystup na Kili bola najtazsia fyzicka skuska, aku kedy zazil, a na vrchole vyvratil caj, ktoreho sa napil. Ta nadmorska vyska da zabrat – ako som pisala aj ja vo svojom predoslom clanku (Meet the mountains passionately and prevent HAI accurately), nezalezi na veku ani na kondicke (hoci, so slabou kondickou to samozrejme nedate), uspesnymi mozu byt len dobre aklimatizovani, a ak to nepojde ani po aklimatizacii (je to pravdupovediac trochu aj ruleta), treba sa otocit spat (tazke rozhodnutie nedokoncit vystup, ale viete dobre, co je “v stavke”). Napr. Martina Navratilova pokus nedokoncila, najskor vahala, ci sa niekomu prizna o tazkostiach, nakoniec to nastastie urobila a skoncila bez fatalnych nasledkov “len” s plucnym edemom v nemocnici. Este clanok o vystupe Peta Sagana na Kili na refresheri: https://refresher.sk/22882-Tourminator-Sagan-dobyl-Kilimandzaro

Link 3: https://bubo.sk/blog/kilimandzaro-bubo-route

A song Jambo Bwana (v originale samozrejme nebudete pocut antre a ani ine vsuvky v anglictine, ale vsetko len v svahilcine):