Podtitul 1: Len do r. 1808 bolo do USA dovezenych skoro pol miliona cernosskych otrokov, predovsetkym zo Zapadnej Afriky. Prave ti so sebou priniesli silne hudobne tradicie. Tak nejako mozno urcit prapociatky formovania jazzu v Severnej Amerike (tzv. ranny jazz sa sformoval zhruba o storocie neskor).
Podtitul 2: Hoci Afrika sa nenavstevuje pre architekturu, existuju vynimky, ktore rozhodne stoji za to omrknut (najma, pokial ide o prekrasne kolonialne portugalske, holandske, britske a francuzske stavby – nie jedna pamiatka aj na zozname UNESCO). Ak si s tym spojite prijemnu atmosferu starych uliciek a tvare ich obyvatelov, z ktorych srsi obrovska radost zo zivota, tak nemusim hovorit, ze by ste v tych ulickach chceli pobudnut co najdlhsie:-). Aby som bola konkretna, v tomto clanku sa zmienujem o Senegale.
Podtitul 3: Okrem mnohych inych zaujimavych lokalit sa ocitnete aj na miestach, kde kedysi kotvili vyznamni objavitelia a moreplavci. No aj na miestach, kde tragicky prebyvali a odkial este tragickejsie putovali miliony otrokov v nepredstavitelne zufalych podmienkach na americky kontinent – miesto (UNESCO), ktore si s pietou (a niektori modliac sa) chodia pozerat nielen cernosski obyvatelia (spojenie s ich minulostou, korenmi), ale aj vyznamni statnici z celeho sveta. Ludia v Afrike boli sledovani, chytani, unasani, odtrhavani od rodin a potupne predavani pocas zhruba tri a pol storocia! Tu zarucene precitnete a zivo si predstavite aspon zlomok hroz transatlantickeho obchodu s otrokmi. Dalsiu vyznamnu pamiatku na tento neslavny biznis kolonizatorov som (uz davnejsie) navstivila na presne opacnej strane africkeho kontinentu (vychodnej strane a pod rovnikom). Historiu si treba pripominat!
O TOM VSETKOM A SAMOZREJME AJ O MNOHOM INOM ZAUJIMAVOM, ISTE AJ KRAJSOM, VESELSOM A FAREBNEJSOM Z TYCHTO KONCIN RAZ URCITE NAPISEM -> v hlave mam prenadhernu, sviezu a unikatnu vegetaciu, prijemne vone, tvare skutocne milych a usmiatych ludi, neprehliadnutelne farebne saty miestnych zien a spomienky na vselijake zazitky rozneho druhu:-), vratane obrazov domacich na vozoch tahanych konmi alebo profi ciernych dzokejov na krasnych ciernych alebo aj bielych konoch pri vodach Atlantiku, stoviek farebnych lodiciek (pirogy) miestnych rybarov, savan, mangrovnikov a hlavne baobabov a vela ineho. Nuz, len si tam pripit chladenou kesuvicou (likerik z lokalneho kesu som ochutnala a chutil mi, existuje aj destilat) a nasavat tu atmosferu. Bolo to super rande (le plus rendez-vous):-).
ASPON NEJAKA TA UKAZKA HUDBY Z DAKAR-GOREE JAZZ FESTIVALU:
Citite tie rytmy:-)? Apropo, miestni hudobnici (kedze su top) sa vacsinou uchytia vo vybornych jazz kluboch vo Francuzsku.
Do Senegalu chodia (nielen) kvoli jazzu aj americki belosski nadsenci hudby – vid ich kratky vstup na St. Louis Jazz Festivale v Senegale:
Merci beaucoup, Senegal! Jërëjëf, Senegal!
Prajem krasne leto a stastne cesty:-)!