Vystava 28 diel barokoveho maliara Jana Vermeera (Johannes van der Meer, 1632 – 1675) v holandskom narodnom muzeu Rijksmuseum v Amsterdame (zahajena 10. februara) potrva do 4. juna 2023. No zial, vyzera to tak, ze listky su uz vypredane… apropo, muzeum ich predalo takmer pol miliona! Je tu ale nadej, ze vystava sa predlzi.
1) Vyberam clanok, ktory priblizi dielo majstra Vermeera (maliar svetla a pokoja) a aj zakulisie vystavy:
Jedna zaujimavost z clanku – slova riaditela muzea Taca Dibbitsa: “Nikdy v dejinach sa na jednom mieste neocitli tri stvrtiny obrazov Vermeera. Ani sam Vermeer ich nikdy nevidel tolko naraz.” A co sa vyobrazovanych postav tyka (Vermeer maloval zvacsa zeny), dodava: “Prave vdaka tomu, ako su sustredene a ako pokojne posobia, sa k jeho malbam stale vraciame. O to skor dnes, kedy zijeme v tak hektickom svete.“
2) Dalej vyberam kratku spravu BBC o tejto vystave:
3) A napokon davam tip na vyborny pohlad (lepsie vhlad) na dielo autora, ktory pripravilo samotne muzeum Rijksmuseum pod nazvom “Closer to Johannes Vermeer” (mozno slaba utecha, no vyborne intro pre pripad, ze sa listky nesplasia … alebo potom neskor pobehat muzea, v ktorych niektore z jeho obrazov visia v ramci stalych expozicii):
https://www.rijksmuseum.nl/en/johannes-vermeer?ss=
A aspon jeden jeho obraz (jeden za vsetky) – svetoznamy portret Dievca s perlovou nausnicou (nazyvany tiez Dievca v turbane alebo „Gioconda severu“ alebo „holandska Mona Lisa“). Tento drobny obrazok s rozmermi 44,05 x 39cm je studiou dievcenskej hlavy so zaujimavou fyziognomiou. Nie je zname, koho autor maloval, a ani presny rok, kedy portret vznikol, pretoze obraz nebol signovany. Pravdepodobne neslo o dielo na objednavku. Znalci umenia ho ocenili az dve storocia po smrti autora (pri umeni to takto “post mortem” obcas chodi). Urcite ste ho (ju) uz videli (mozno na fotke alebo ako reprodukciu, niekto mozno aj original) – je ako ziva alebo ako dobova fotka (!):