SVK:/ Ahojte :-), predstavujem svoj vobec prvy blog, ktory prinesie najma cestovatelske temy zo vsetkych kutov sveta a tiez aj rozne ine (necestovatelske) temy. Vitajte na palube a pekne citanie vam prajem :-)! EN:/ Hi world :-), this is my the very first travel blog from all around the world and, in a special addition to that, the blog dedicated to mixed (non travelling) topics. Please, welcome on board and enjoy your reading :-)!
Jarne pozdravy / Spring greetings :-)!
Spring is nature´s way of saying.
Skor, kym vypublikujem rozsiahlejsi blog (rozpisany ho mam uz zopar mesiacov), aspon rychly jarny pozdrav v podobe mix of pics (aj tento kratucky prispevok som pisala niekolko hodin cez vikend – vzdy mi to trva, ale mne osobne to vobec neprekaza, nikto a nic ma nenahana, je to hobby a press k hobby nepatri).
Priroda sa uz prebudza, nas pobyt vonku sa predlzuje, aj hory sa stavaju pristupnejsimi a napr. v takych Himalajach zacala sezona vystupov (april a maj). No netreba nutne chodit az do Himalaji, na dosah mame rozne pekne, horske velicenstva a kto tuzi po niecom aspon trosku odlahlejsom a zaroven ludoprazdnejsom, nech sa paci norska priroda alebo skotska vysocina (the Scottish Highlands) – len priklady z mnohych moznosti.
A skok do skotskych vysocin – pocasie je tu premenlive (zrejme ide o najvacsi extrem v Europe), no my sme mali stastie, takmer ziadny intenzivny dazd nas nezastihol (asi 1), skor kratucke prehanky (asi 3-4). A pocasie by hadam nikomu nepokazilo naladu (apropo, ako hovori stara turisticka mudrost: neexistuje zle pocasie, len zle obleceny turista) – v tak krasnej a divokej (hoci drsnej) prirode s horskymi udoliami nie je miesto pre inu nez dobru naladu:-). Ku Skotsku patri aj hmla (asi rovnako ako k Halong Bay vo Vietname) – prave opar (napr. nad lochmi) dotvara mysticku, priam etericku atmosferu skotskych vysocin.
Spat do skotskych vysocin:
Z pevniny do vody a zo severnych oblasti Europy do juznych:
Este trosku vody z ineho kontinentu:
Len jedno foto z Kanady sa nepocita:-), tak aspon este jedno:
Z oblasti americkeho kontinentu so sviezim vzduchom drastickejsi skok do azijskej dzungle s horucim, stojacim a vlhkym vzduchom, avsak na miesto, ktore svojim carom prevysi vsetky minusy vycerpavajucej klimy:
A ked sme pri zvlastnych korenoch, este jedno foto:
Ked bola voda americka a europska, pridam aj azijske vzorky (z Kambodze a Thajska) a tiez ukazku miestneho tropickeho ovocia:
Treba sa schladit, tak spat do jarnej Europy:
A ci ide o kratky alebo dlhsi pobyt v prirode, ci na jar alebo v lete, ci u nas, v Estonsku, Svajciarsku ci v Tramtarii:-), vzdy padne vhod dobra kava:
A pocas sezony nech sa paci na vrchol / vrcholy / konciare:
Ked sme pri vrcholoch, premostim na vyskove horolezectvo a videa, ktore som si pozrela – dvaja top horolezci s rovnakym datumom narodenia 1964:
Slovak Peter Hamor – nemusim vysvetlovat (pojem sam o sebe), no aspon fakt, ze tento pan skompletizoval Korunu Himalaji (14 najvyssich hor sveta, ktorych vacsina sa nachadza v Himalajach a niektore v relativne nedalekom pohori Karakoram) ako 16. clovek na svete. Preto uz asi velmi neprekvapi, ze na konte ma aj Korunu Zeme (Seven Summits). Pokial ide o Korunu Himalaji, vystupy na Annapurnu (“stara zla dama”) zhodnotil Peter Hamor ako najtazsie spomedzi ostatnych vystupov. Peter Hamor je prvy clovek na planete, ktory na Annapurnu vysiel dvakrat (styri pokusy, dva uspesne), no po poslednom vystupe na vrchol vyhlasil, ze Annapurna uz nikdy viac. Zachytila som, ze aktualne je na “Himalayadventure MMXXIII – Kabru South” (hranica Nepal / indicky Sikkim), drzim palce. Asi nikdy ma neprestane fascinovat tato tema, pozriem si vsetko o vystupoch, o to vsak radsej, ked je protagonistom takyto sympatak (apropo, fajku a tabak (a aj slaninu a klobasu) si nosi vsade so sebou, zapali si este aj v zakladnych taboroch, no vyssie uz len vynimocne – najvyssie to zrejme bolo vo vyskovom tabore v 7400 m pocas vystupu na Gaserbrum II):
Cech Radek Jaros – stal sa 15. horolezcom na svete, ktory ziskal Korunu Himalaji, a to bez “dopingu” (rozumej, bez pouzitia umeleho kyslika). A opat neprekvapi, ze na konte vystupov ma aj Korunu Zeme. Co sa urazov tyka, prisiel o 11,5 clankov na prstoch na nohach, no funguje dalej a na jeho chodzi to vraj nie je badat:
Obaja pani dosiahli skalp v podobe Koruny Himalaji cca ako 50. rocni. Co z toho vyplyva? Viete!:-)
Este, co sa moderatorky Marty Rajkovej tyka (skutocne vyborny rozhovor urobila s Radkom Jarosom), bola som pred par rokmi na jednom jej premietani o Irane a kupila som jej knihu “Krok za krokom po Himalajach” (sikovna baba).
Nasleduje moj himalajsky fotopozdrav:
Namaste:-)!
A este pridavok v podobe najvyssieho vrchu Kanady a druheho najvyssieho vrchu Severnej Ameriky Mount Logan (no bola som aj pri Denali s rangermi – starsi (politicky) nazov Mount McKinley – 6 190 m – najvyssi vrch Severnej Ameriky a sucast 7 Summits – vyznacuje sa extremne chladnym pocasim, po Antarktide tu namerali historicky najnizsie teploty (aj blizkost Severneho polu a Ticheho oceanu robi svoje), preto je vystup na Denali neuveritelne tazky, pocasie je horsie nez na Mt. Evereste, aj vertikalne stupanie Denali je vacsie (cca az o 1800 m) nez stupanie Mt. Everestu, no a ku vsetkym tymto “radostiam” treba pripocitat aj enormne vysoke riziko akutnej vyskovej choroby – dovod: je tu faktor nielen vysokej nadmorskej vysky, no aj vysokej zemepisnej sirky):
A na zaver song – sice melancholicky, co nie je moj naturel, ale pekny a melodicky ladiaci so sceneriami napr. skotskych vysocin (preto este jeden pohlad aj na ne):