SVK:/ Ahojte :-), predstavujem svoj vobec prvy blog, ktory prinesie najma cestovatelske temy zo vsetkych kutov sveta a tiez aj rozne ine (necestovatelske) temy. Vitajte na palube a pekne citanie vam prajem :-)! EN:/ Hi world :-), this is my the very first travel blog from all around the world and, in a special addition to that, the blog dedicated to mixed (non travelling) topics. Please, welcome on board and enjoy your reading :-)!
Incredibly incredible India
Podtitul 1– Ako som sa ocitla v Indii? Indicku hranicu som prekrocila peso z nepalskej strany a nebola som pritom len klasicky turisticky (nudne) oblecena, mala som aj patricnu etno ozdobu :-)! Na krku mi visel napadny nahrdelnik zo zivych kvetov, ktory mi daroval nas nepalsky guide, ked nas priviezol na indicku hranicu z nepalskeho Narodneho parku Chitwan. Nahrdelnik z kvetov sa velmi hodil do miestnych pomerov, pretoze nielen Nepalky, ale aj Indky chodili pekne ozdobene a farebne oblecene. Kedze som do Indie neprisla lietadlom (akurat som odlietala domov resp. do Mnichova z Dilli), nemohla som o vstup do krajiny poziadat cez e-turisticke viza a musela som sa este pred odchodom zo SR osobne dostavit na Velvyslanectvo Indickej republiky v Bratislave a poziadat o vizum – dodnes si pamatam na vnutorne priestory kancelarii a kratky pohovor, ktory som vtedy absolvovala.
Podtitul 2– Co sa mi v kocke spaja s Indiou? Ak nepocitam niektore extremne podmienky a pomery napriklad v Afrike a Tibete, Indiu zatial neprekonalo nic, co by bolo vacsim naporom na moje zmyslove vnimanie a co by ma viac “prefackalo”. Horucava (tusim ani v Afrike mi nebolo tak horuco ako v Indii), prach, spina a smog, vsadepritomne kravy a byvoly, bieda a chudoba – vela podvyzivenych ludi (a tym nemam na mysli len sadhuov alebo inych asketov, ktori sa zamerne postia), extremny hluk (nikde na svete som nemala tak stiesneny pocit z hluku, totiz na uliciach o 106 trubilo vsetko, co malo kolesa a to nonstop, bez prestavky), sialene davy ludi (nikde na svete – teda este okrem Ciny – som nezazila take tlacenice ako v Indii, napr. na trhu s ovocim a korenim, potom aj pri prehliadke pamiatok, najma Taj Mahalu – doslova “whirlpool”, kedy sa snazite hlavne nespadnut na zem, aby vas neudupali), rozne pachy a zapachy, exoticke chute tak vyraznej povahy, ze si treba zvykat, koncentrovana a neutichajuca ponuka vsetkeho mozneho vratane sluzieb a samozrejme aj latok (preparatov), ktore su u nas nelegalne, no a extremny zaujem muzov o cudzinky (na mnohych miestach vo svete sa cudzinky stretavaju so zvysenym zaujmom muzov, pretoze su pre nich exoticke, no v Indii to bolo este viac obtazujuce a neprijemne). To by bolo v kocke asi vsetko zo sudka tych javov, ktore vas mozu fyzicky alebo psychicky riadne potrapit. No potom je tu naloz realii, ktore z Indie robia cestovatelsky bonbonik a akoby osobite univerzum. India je domovom niekolkych starovekych civilizacii, vyznacuje sa bohatou historiou, ma obrovske kulturne dedicstvo a tiez dlhoveke a silne nabozenske tradicie, je pre nu priznacna multireligiozita, mystika, transcendencia a magia. Najdete v nej prekrasne a velkolepe stavby, chramy a palace. Je znama svojimi zaujimavymi a roznorodymi festivalmi, oslavami a ritualmi. Tiez sa s nou spaja joga, masaze a hudba – vela hudby. Nemam velmi rada slovo “exotika”, ale nic vystiznejsie ma pri jej popise nenapada. Ak by som predsa len mala inak jednym – dvoma slovami v lubovolnom jazyku oznacit Indiu, bolo by to: “incredibly incredible” :-). Alebo este absolutne unikatna! Su mesta a staty, ktore ked navstivite, budu vam v niecom velmi pripominat ine mesta alebo ine staty, no a potom je tu hrstka takych, ktore su ako celok velmi specificke a neviete ich porovnat s nicim inym – ja k takymto radim napriklad Indiu a Japonsko.
Podtitul 3– Ktore indicke mesta som navstivila a ktore indicke mesta, staty, regiony alebo ostrovy by som este chcela navstivit? India je ohromna krajina, je obrovsky rozdiel medzi juhom a severom a dokonca aj medzi jednotlivymi indickymi statmi navzajom. Ja som navstivila len 4 mesta v severnej casti Indie, konkretne mesta Sarnath, Varanasi, Agru a Dilli (vratane tzv. Stareho Dilli a tzv. Moderneho Dilli a tiez Nai Dilli, ktore je sucastou Dilli a zaroven hlavnym mestom Indickej republiky). Urcite by som chcela vidiet aj niektore dalsie indicke regiony a mesta, spomeniem aspon metropolu Mumbaj (kedysi Bombaj), potom Bangalur (indicke Silicon Valley), tiez Kalkatu a Amritsar, samozrejme Jaipur a ine mesta v state Rajasthan, region Kasmir a jeho sucast Ladakh, mestecko Vasco de Gama a ine oblasti a plaze v state Goa a indicke suostrovia Andamany a Nikobary.
Podtitul 4– Moja velka fotofanusikovska zakladna v Indii a miestni milovnici socialnych medii (komparacia svet versus India). Ako som uz pisala v skorsich prispevkoch, najradsej fotim ludi. A teraz opacny pohlad, ak by som mala zhodnotit, ludia z ktorych statov si najradsej resp. najcastejsie fotili mna? Jednoznacne najviac fotiek zo mna si urobili Cinanania a Cinanky a Indovia a Indky – bud si chceli odfotit len mna alebo ma poziadali o spolocne foto s nimi (mladi aj starsi, zeny aj muzi a aj cele rodiny), no v Indii toho bolo najviac – urcite viac, nez som bola ochotna podstupit. Totiz, prvych par desiatok ziadosti o foto akceptujete s usmevom, ochotne, radi, no ked pride dalsi a dalsi a dalsi dopyt a vy mate malo casu (ved Indiu treba spoznat, co vam budu sily stacit), uz budete otraveny a zacnete fotenie slusne odmietat. Dokonca som dostala varovanie, ze ak indickym muzom / chlapcom / chlapom dovolim urobit si spolocnu fotku, bude viac nez pravdepodobne, ze si ju zavesia na facebook a pripoja popis, ze som ich frajerka alebo manzelka. Ak je to pravda, potom nechcem ani poratat, kde-vsade “polygamicky” figurujem:-) (este podotknem, ze polyandria resp. mnohomuzstvo ako forma polygamie je znama prave z Indie, Tibetu a Oceanie a typickym prikladom je manzelstvo zeny s muzom a sucasne so vsetkymi bratmi tohto muza). Pokial ide o socialne media a reakcie ludi vo svete, ked si vypytali kontakt na moj FB, twitter, IG a pod. a ja som im odpovedala, ze ziadny takyto ucet nemam, reagovali “worldwide” normalne alebo indiferentne – teda az na Indiu. Nebudem prehanat, ak poviem, ze reakcie Indov z mojho nepouzivania FB etc. boli unisono neveriacke a priam zdesene: “Ako je mozne, ze nie som na FB??!!”Nikde inde som sa s tak sklamanymi alebo rozcarovanymi reakciami nestretla a je to zrejme tym, ze India patri ku krajinam s najvyssim poctom pouzivatelov socialnych sieti na svete (FB ma najsirsiu zakladnu prave v Indii, IG ma najsirsiu zakladnu v USA a potom nasleduje India, Snapchat ma najsirsiu zakladnu v USA, no v poslednych dvoch rokoch zaznamenal rapidny narast uz aj v Indii, ktora sa ocitla na druhom mieste v celosvetovom rebricku pouzivatelov Snapchatu, taktiez aplikacia TikTok valcovala indicky trh, no medzicasom ju v Indii zakazali, a ostava este Twitter – len ten jediny nema top uzivatelsku zakladnu v Indii).
A dostavam sa k mojej mini indickej “reportazi”, ktora sa obsahovo tyka len jedneho indickeho mesta z tych, ktore som navstivila. Fotka nizsie je jej titulnou fotkou. Reportaz som napisala uz v roku 2017 po prichode z Indie a uverejnila ju na mojom konte Google+. Medzicasom vsak tato sluzba od Google zanikla a ja som si ulozila na disk (a teda zachranila) akurat asi len 2-3 moje prispevky z toho mnozstva, ktore som na Google+ zverejnila. Jednym z tych zachranenych je aj tato indicka reportaz. Prikladam PDF verziu – link nizsie pod fotkou (pre otvorenie by malo stacit kliknut na okienko “download” a reportaz by sa vam mala otvorit v novom okne).
PS: Kazde mnou navstivene indicke mesto by si zasluhovalo obdobnu reportaz, no asi najviac by som popisala o metropole Dilli, hlavne o Starom Dilli. Zas pastva pre oci a vsetky zmysly, od nadhernych veci az po bizar, kvantum vyjavov zo zivota tej pravej Indie, permanentne stavy soku, ohromenia a udivu, miestami aj hnusu (tot normalna sucast cestovania, ved “v bavlnke” sme / mozeme byt doma), nespocetne vela javov, s ktorymi sa u nas vobec nestretnete vratane takych, pri ktorych si blahosklonne uvedomite, ze ako dobre, ze zijeme tam, kde zijeme …:-)! Velkym zazitkom bola jazda riksou v Dilli, nevedela som, kam skor sa pozerat a po cely cas som mala pocit, ze brutalne naburame:-). Kazdopadne, vela som sa v Indii naucila, a preto: Dakujem Ti, India! A este pozdrav: Alavidha namaste!
PPS: Fotiek mam strasne vela, no externy disk nemam momentalne pri sebe, a preto pripajam len zopar foto, ktore som si uz davnejsie ulozila v google albume.